Petrol
94.06
-1.09%
Euro
18.2528
-0.01%
Dolar
17.9598
0.01%
Altın
1.028
0.06%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
434.419
-1.36%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C
  Nemrut Dağı'nın 50 yıl önceki görüntüleri ortaya çıktı

  Nemrut Dağı'nın 50 yıl önceki görüntüleri ortaya çıktı

  1965 yılında bir Alman araştırmacının Nemrut Dağı'nda çektiği görüntüler ortaya çıktı.
  • AA
  • 18.02.2015 - 10:07

  nemrut

  Nemrut kazılarının yarım asırlık görüntüleri bulundu. Alman araştırmacı tarafından 1965 yılında Nemrut'taki kazı çalışmaları ve bölge halkının yaşamıyla ilgili görüntüler Almanya'daki bit pazarında tesadüfen bulundu.

  50 YIL ÖNCEKİ HALİ

  Görüntülerde 1965 yılındaki Nemrut kazılarında yabancı arkeologlar ve köylülerin bölgedeki çalışmaları ile Kahta ilçesinin 50 yıl önceki hali yer alıyor.

  DİJİTAL ORTAMA TAŞINDI

  Almanya'da yaşayan araştırmacı Şenol Şahin Çörekçi, yaptığı açıklamada, bir Türk koleksiyoner tarafından tesadüfen bulunan, 50 yıl öncesine ait Nemrut kazılarının görüntülerinin dijital ortama taşınarak Türkiye'ye getirildiğini söyledi.

  Alman araştırmacı Lothar Carlowitz tarafından 50 yıl önce çekilen kamera kayıtlarında Nemrut kazılarına ait çok ilginç görüntülerin yer aldığını ifade eden Çörekçi, görüntülerde kazı çalışmalarına katılan köylülerle henüz toprak altında bulunan heykellerin dikkati çektiğini belirtti.

  Nemrut Dağı nın 50 yıl önceki görüntüleri ortaya çıktı #2

  ALMANYA'DA BİT PAZARINDA BULDU

  Yıllardır Türklerle ilgili tarihi önem taşıyan belgeleri topladığını anlatan Çörekçi, şöyle konuştu: "Buradaki bit pazarlarında Osmanlı döneminden günümüze kadar Türklerle ilgili mutlaka bir obje veya dokümanı bulmanız mümkün. Nemrut görüntülerine de bu şekilde ulaştım. Burada koleksiyon amaçlı belge toplayan bir Türk arkadaşım bu fotoğraf ve görüntüleri bulduğunu söyledi. Tabi bu görüntüler eski kameralarla çekildiği, içerisinde ne tür görüntülerin olduğu özel bir çalışma sonucunda ortaya çıkartılabildi."

  16 milimetre ve mıknatıs çekim olarak tabir edilen görüntülerde araştırmacının, görüntüler eşliğinde Türkiye ve özellikle bölgeyle ilgili bilgiler verdiğini belirten Çörekçi, Adıyaman'ın Kahta ilçesine ait sosyal yaşam görüntülerinin de dikkat çekici olduğunu kaydetti. Nemrut'ta devam eden kazı çalışmalarının görüntülerde detaylı şekilde yer aldığını ifade eden Çörekçi, Alman araştırmacının burada görev yapan arkeologlarla da röportaj yaparak çalışmalar hakkında bilgi aldığını ifade etti.

  Nemrut Dağı nın 50 yıl önceki görüntüleri ortaya çıktı #3

  İLGİLİ KURUMLARLA PAYLAŞABİLİR

  20 dakikalık görüntülerde, Alman araştırmacının mesleğinin doktorluk olduğunun anlaşıldığını da belirten Çörekçi, Carlowitz'in bölge halkıyla yakından ilgilendiğini ve bazılarını muayene ettiğinin görüldüğünü anlattı. Çörekçi, görüntülerin tarihi bir belge özelliği taşıdığını da ifade ederek talep edilmesi durumunda bunların ilgili kurumlarla paylaşılabileceğini sözlerine ekledi.

  Nemrut Dağı'nın 50 yıl önceki görüntüleri ortaya çıktı -İZLE


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir