Petrol
108.77
-0.30%
Euro
17.7042
-0.69%
Dolar
16.7191
-0.98%
Altın
988.79
-0.33%
Borsa
2524
-1.16%
Bitcoin
361.042
-0.32%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Yapay zeka gelecekte rutin işleri devralacak

  Prof. Dr. Selim Akyokuş; yapay zeka sistemleri ile iş ve ekonomi hayatında meydana gelecek değişimlerle ilgili olarak, yapay zekanın rutin işleri devralacağını belirtti.
  • AA
  • 17.06.2020 - 15:57
  • Güncelleme : 17.06.2020 - 15:57
  Yapay zeka gelecekte rutin işleri devralacak

  Günümüzde hemen hemen her alanda karşımıza çıkan yapay zeka teknolojileri, geleceğin toplumsal işleyişini ve ekonomik yapısını değiştirebileceği gibi bazı meslekleri de tehlikeye sokabilir.

  Yapılan araştırmalar, yakın gelecekte bugün yapılmakta olan birçok mesleğin yok olacağını ve bugün var olmayan yeni mesleklerin gelecekte yapılacağını ortaya koyuyor.

  İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Akyokuş, 20 ve 21. yüzyıldaki teknolojik gelişmelerin insan hayatında büyük değişikliklere ve refahın artmasına yol açtığını söyledi.

  "YAPAY ZEKANIN ETKİSİ ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA ARTACAK"

  Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin ve internetin her sektördeki iş modellerini değiştirdiğini vurgulayan Akyokuş, "Her geçen gün daha çok yaygınlaşan yapay zekâ kullanımı hayatımızda ve mesleklerde değişiklere yol açmaya devam edecek ve etkisini önümüzdeki yıllarda daha çok artıracaktır." ifadelerini kullandı.

  yapay-zeka

  Yapay zekanın sahip olduğu teknolojik altyapıdan bahseden Akyokuş, "Yapay zekâ genelde ses algılama, görüntü tanıma, anlama, öğrenme ve mantık yürütme gibi insan davranışlarını taklit eden yazılım ve donanım sistemleridir.

  Yapay zekânın son zamanlarda yoğun bir şekilde gündeme gelmesinin nedeni makine öğrenmesi ve yeni makine öğrenmesi metodu olan derin öğrenme algoritmalarının, birçok alanda ortaya çıkardığı başarılı uygulamalardır.

  Makine öğrenmesi algoritmaları verilerden, uygulama ve tecrübelerden öğrenme yeteneği sağlamaktadır. Bugün sayısal cihaz ve sistemlerin artması ile çok büyük miktarda veri üretilmektedir.

  Geçmiş veriler ve tecrübelerden çıkarılan bilgiler, tahminler, eğilimler ve örüntüler birçok alanda daha hassas ve doğru kararların alınmasına imkân sağlamaktadır."

  Yapay zekâ metotları kullanan robotların, otomatikleştirilmiş makinelerin ve akılı yazılımların birçok alanda kullanıldığını belirten Akyokuş, şu değerlendirmede bulundu:

  "İSTİHDAM KAYBINA YOL AÇACAK"

  "Şu an endüstride kullanılan robotlar, üretim ile ilgili mesleklerde istihdam sayısının azalmasına yol açmıştır. Gelecekte yapay zekânın daha da çok istihdam kaybına yol açacağı tahmin edilmektedir.

  Örneğin; Forrester Research isimli araştırma şirketi, 2030’larda yüzde 29 oranında iş kaybı ve bunun yanında yüzde 13 oranında yeni iş imkânlarının ortaya çıkacağını tahmin etmektedir. Genel olarak mekanik, rutin, yinelenen ve el ile yapılan veya kavramsal işlerde; büyük miktardaki verilerin işlenmesinde ve organize edilmesinde yapay zekâ ve bilgisayar tabanlı sistemler insanlardan daha iyi çalışmaktadır.

  Bunun yanında insanlar stratejik, rutin olmayan, tasarım ve yenilik gerektiren işlerde daha başarılıdır ve bu iş tipleriyle ilgili mesleklerde insanların yerine geçmeyecektir."

  YAPAY-ZEKA

  "SEKTÖR VE MESLEKLERE GÖRE DEĞERLENDİRİLMELİ"

  Yaygın şekilde kullanılacak yapa zekânın gelecekteki meslekler ve istihdam üzerindeki etkilerinin sektöre ve mesleklere göre değerlendirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Selim Akyokuş, "Örneğin, sağlık alanında radyoloji konusunda uzmanlaşan doktorlara görüntü tanımada yardımcı olacak, daha hızlı ve doğru karar vermelerine fayda sağlayacaktır. Sağlanan hız ve etkinlikle doktorlar daha çok hasta görüntüsünü değerlendirebileceklerdir.

  Bu, belki istihdam sayısını azaltacak, fakat radyoloji uzmanlık alanını meslek olarak ortadan kaldırmayacaktır. Bugün finans alanında borsadaki hisselerin alım-satım işlemlerinin büyük bir kısmı belirli stratejiler çerçevesinde yapay zekâ kullanan algoritmalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Bu genelde müşterileri adına işlem yapan borsa aracılarının (broker) sayının düşüşüne yol açmıştır. Gelecekte işte işten-işe pazarlarda çalışacak akıllı alım ve satım ajanları en iyi ürünü, ajanlar arasındaki pazarlıklar sonrası en iyi fiyattan en güvenilir tedarikçiden alım/satımını gerçekleştirecektir. Bu tip uygulamalar satış ve alım süreçlerinde çalışan elemanların azalmasına yol açacaktır.

  Yine genel olarak sekreterlik gibi rutin işlemler yapan meslek dallarında uzun vadede istihdam sayısında azalma beklenmektedir. Tanımlanan rutin işler robotlar, akılı makine ve yazılımlarla gerçekleştirilecektir."

  "MEVCUT MESLEKLER DEĞİŞECEK"

  Yapay zekânın yeni iş sahalarının açılmasına ve mevcut mesleklerin değişmesine de neden olacağını vurgulayak Akyokuş, "Bilgisayar, yazılım ve yapay zekâ alanlarında yeni sistemleri geliştirecek, programlayacak ve kullanacak daha çok iş mühendislik iş gücüne ihtiyaç duyulacaktır.

  Birçok alan ve meslekte akılı yazılım, araç, makine ve robotlar kullanılacaktır. Bu sistemleri etkin ve verimli bir şekilde kullanabilmek için farklı mesleklerdeki kişilerin hazırlanması ve eğitilmesi gerekecektir." değerlendirmelerinde bulundu.

  yapay zeka

  "DEVLETLER YAPAY ZEKA KURALLARINI BELİRLEMELİ"

  Devletlerin yapay zekâ kullanımı ile ilgili kuralları ve sosyal politikaları belirlemesi gerektiğini vurgulayan Akyokuş, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

  "Örneğin; Microsoft'un kurucusu Bill Gates, eğer bir robot insanın yaptığı işi yaparsa ondan vergi alınması gerektiğini ifade etmiştir. Robot ve akılı sistemlerden toplanacak vergilerin işsizlikle ortaya çıkabilecek problemlerin çözümünde kullanılabilmesi düşünülmektedir.

  Şu an yapay zekânın ekonomi, istihdam ve birçok farklı yönlerdeki etkilerinin anlaşılması konusunda daha erken aşamalardayız. Her sektör yapay zekâ teknolojilerinin yol açacağı gelişmeleri anlamalı ve kendisini bu gelişmelere göre uyarlamalıdır."

  Instagram: @eshteknoloji


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir