taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8128
6.448
1467.29
107947.34
274.602
41970.2

Türkiye'nin ilk fotoğrafları New York'ta sergileniyor

Fransız fotoğrafçı Girault de Prangey'in çektiği ve 'İstanbul'un ilk fotoğrafları' olarak nitelendirilen 176 yıllık kareler, New York Metropolitan Sanat Müzesi'nde görülebilir.

Haber Merkezi | 18.03.2019 - 17:36..
Whatsapp ile paylaş
Türkiye'nin ilk fotoğrafları New York'ta sergileniyor

Fransız fotoğrafçı Girault de Prangey'in çektiği ve 'İstanbul'un ilk fotoğrafları' olarak nitelendirilen 176 yıllık kareler, New York Metropolitan Sanat Müzesi'nde açılan sergide sanatseverlerle buluştu.

Prangey'in, 1842'de başladığı fotoğraf seyahati esnasında uğrak yerlerinden biri olan Anadolu ve İstanbul'da 1843'te çektiği fotoğraflar, çok sayıda uzman ve tarihçi tarafından İstanbul'un bilinen ilk fotoğrafları olarak kabul ediliyor.

FOTOĞRAFLARLA TARİHİ YOLCULUK

New York'ta 30 Ocak'tan bu yana sergilenen fotoğraflar, insanları 19. yüzyıl tarihine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Monumental Journey (Anıtsal Yolculuk) adlı serginin Anadolu olarak geçen bölümündeki İstanbul fotoğrafları arasında, Beyazıt Kulesi'nden çekilen ve İstanbul'un o dönemki panoramik manzarasının görüldüğü fotoğraf öne çıkıyor.

Türkiye'nin ilk fotoğrafları New York'ta sergileniyor

YAKIN ÇEKİMDE MANZARALAR

Nuruosmaniye Camisi'nin merkezini oluşturduğu fotoğrafta, Sultanahmet Camisi ve Ayasofya'nın yanı sıra Boğaziçi ve Marmara Denizi görülüyor.

İstanbul'daki farklı binaların yakın plan çekimlerinin yer aldığı sergide, Prangey'in atının sürücüsünün portresi de yer alıyor.

O dönem Osmanlı topraklarında yer alan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'nın panoramik bir fotoğrafının yer aldığı sergide Suriye, Mısır ve Filistin'den de birçok kare bulunuyor.

Türkiye'nin ilk fotoğrafları New York'ta sergileniyor

DÜYANIN EN ESKİ FOTOĞRAF ARŞİVİ

Kilolarca ağırlıktaki makinesiyle 1842'de bir fotoğraf yolculuğuna çıkan Prangey, 3 yıl boyunca İtalya, Yunanistan, Türkiye, Suriye, Lübnan ve Mısır gibi coğrafyalarda binden fazla fotoğraf çekti.

Prangey'in çektiği bu fotoğraflar; İstanbul, Atina, Roma ve Kudüs'ün bugüne ulaşan ilk fotoğrafları olarak kabul ediliyor.

12 MAYIS'A KADAR ZİYARETE AÇIK OLACAK

Sanatçının birçok yeni teknik deneyerek çektiği fotoğraflar, dünyanın en eski fotoğraf arşivi olarak biliniyor.

Prangey'in yaklaşık 120 karesine yer verilen fotoğraflardan oluşan sergi, 12 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.


YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir