Euro
10.3204
-1.08%
Dolar
8.8228
-0.49%
Altın
496.8
-0.45%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
382.136
-0.66%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Almanya kökenli 'ağaç domatesi' Rize'de satılıyor

  Rize'nin Pazar ilçesinde yaşayan Erdal Saydı, Almanya'dan getirdiği 'Tamarilla' bitkisini bahçesine ekti, büyüyen ağaçlardan meyve toplamaya başladı. Meyvenin kilosu 10 liradan satışa çıktı.
  • DHA
  • 25.01.2019 - 12:50
  Almanya kökenli 'ağaç domatesi' Rize'de satılıyor

  Almanya'da 45 yıldır halı yıkama fabrikası işleten Erdal Saydı, geçen yıl memleketi Rize'nin Pazar ilçesi Derebaşı köyüne döndü. Almanya'da bir arkadaşının saksıya ektiği 'Tamarilla' bitkisinin tohumunu, yanında getirerek köyüne diken Saydı, büyüyen ve ağaç halini alan bitkilerden meyve toplamaya başladı.

  Almanya kökenli ağaç domatesi Rize de satılıyor #1

  KİLOSUNU 10 LİRADAN SATIŞA ÇIKARDI

  'Ağaç domatesi' adını verdiği meyvenin ünü, kısa sürede ilçeye yayıldı. Ağaç sayısını çoğaltarak üretimi artırmayı planlayan Saydı, meyve siparişi almaya da başladı. Avrupa'da tanesinin 2 euroya satıldığını anlatan Erdal Saydı, az miktarda yetiştirdiği meyvenin kilosunu 10 liradan sattığını belirtti.

  Almanya kökenli ağaç domatesi Rize de satılıyor #2

  MEYVEYİ YİYEN BEĞENİYOR

  Ağaç sayısını çoğaltarak üretimi artırmayı hedeflediğini ifade eden Saydı, "Almanya'da saksıda gördüm, getirip bahçeme diktim. Kısa sürede büyüdü ve sürekli meyve vermeye başladı. Arkadaşlarıma fide dağıtıyorum, meraklı olanlar yetiştiriyor. Meyvesini yiyenler beğeniyor. Bahçeyi büyütüp daha fazla üretim yapacağım." dedi.

  Almanya kökenli ağaç domatesi Rize de satılıyor #3

  GÖZLERE FAYDASI VAR

  Meyveyi bahçesine eken Mustafa Memoğlu da "Arkadaşım bunu Almanya'dan getirdi. Bahçede meyveleri görünce ben de kendi bahçeme ektim. Bu bitki gözlere çok faydalıymış. Rize, bu meyveyi çok sevdi. Burada iyi yetişiyor. Sürekli meyve veriyor. Gelecek yıl daha fazla ekip, satışına başlayacağım." ifadelerini kullandı.

  Almanya kökenli ağaç domatesi Rize de satılıyor #4

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir