Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
585.700
-1.87%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Bahşişleri kesilen kasiyer iş yerine açtığı davayı kazandı

  Gaziantep'te, restoranda kasiyer olarak çalışan S.Y., işveren tarafından bahşişlerin kesildiği gerekçesi ile işi bırakarak açtığı davadan, istediği sonucu aldı.
  • DHA
  • 24.03.2019 - 15:47
  • Güncelleme : 24.03.2019 - 15:47
  Bahşişleri kesilen kasiyer iş yerine açtığı davayı kazandı

  Mahkeme, kasiyer S.Y.'yi haklı bularak, işverenin, davacıya 1.197 lira bahşiş ve yasal faizi ile 3 bin 722 lira kıdem tazminatı ödemesine hükmetti. İstinaf mahkemesi de yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.

  BAHŞİŞLERİ İŞ YERİ GİDERİNE KULLANIYORLARDI

  Kentte ünlü bir restoranda kasiyer olarak 2 yıl çalışan S.Y., patronunun, müşterilerin çalışanlar için bıraktığı bahşişi iş yeri giderlerine kullandığı gerekçesi ile işi bırakarak dava açtı.

  FAİZİYLE TAZMİNAT VE BAHŞİŞ ALACAK

  Gaziantep 3'üncü İş Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti, müşterinin bıraktığı bahşişin çalışanın hakkı olduğu ve iş yeri gideri olarak kullanılamayacağına hükmetti. Mahkeme, S.Y.'nin çalıştığı süre içinde alacağı 1.197 lira bahşişin yasal faizi ile davacıya ödenmesine, ayrıca bahşişin kesilmesinin iş bırakma nedeni olarak sayılmasına ve yine S.Y.'e 3 bin 722 lira kıdem tazminatının yasal faizi ile ödenmesine karar verdi.

  Bahşişleri kesilen kasiyer iş yerine açtığı davayı kazandı #1

  Bahşişleri kesilen kasiyer iş yerine açtığı davayı kazandı VİDEO

  PATRON İTİRAZ ETTİ AMA KAZANAMADI

  İşveren, avukatı aracılığı ile Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvurarak karara itiraz etti. Ancak 14'üncü Hukuk Dairesi de oy çokluğu ile yerel mahkemenin kararını onadı.

  Bahşişleri kesilen kasiyer iş yerine açtığı davayı kazandı #2

  'BAHŞİŞ İŞÇİNİNDİR'

  S.Y.'nin Avukatı Abdülkadir Akıllar, kararın emsal niteliği taşıdığını ve iş mahkemeleri açısından tartışmalı olan bahşiş konusunun önemli bir karara bağlandığını ifade ederek şunları dedi:

  "Müvekkilim bir restoranda çalışıyordu ve bahşişleri kesildiği için işi bırakarak bize başvurdu. Müvekkilim, işverenin restoranda çalışanların topladığı bahşişleri bir havuzda toplayarak iş yeri masrafları adı altında bir kısmını kesip geri kalanını çalışanlara dağıttığını söyledi. Aslında bu bahşişlerin kendilerine ait olduğunu ve işverenin kendi giderlerine kullanmasının haksızlık olduğunu dile getirdi. Biz de talebi mahkemeye taşıdık. O da özetle bahşişlerin müşteriler tarafından işçilere verildiğini, işçilerin haklarının işveren tarafından kesilemeyeceği yönünde bir karar kıldı. Kısacası 'bahşiş işçinindir' diyerek haklılığını ortaya koydu."

  Bahşişleri kesilen kasiyer iş yerine açtığı davayı kazandı #3

  Bahşişleri kesilen kasiyer iş yerine açtığı davayı kazandı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir