Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.111
0.76%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Ermenistan lahmacunun tescili için AB'ye başvurdu

  Yiyeceklerin tescil sorunu son dönemde ülkeler arasında yeni krizlere neden oluyor.
  • Ajanslar
  • 10.10.2016 - 06:21
  Ermenistan lahmacunun tescili için AB'ye başvurdu

  Ermenistan lahmacunun tescili için AB ye başvurdu #1

  Kıbrıs denilince akla gelen hellim peynirinin Rumlar tarafından tescil ettirilmek üzere AB’ye başvurulması, Türkiye ve KKTC’de büyük bir tepkiye neden olmuştu. İki ülke AB’de bunun önüne geçmek için girişimlerde bulunmuştu. Habertürk'ün haberine göre, normalleşme girişimleri sekteye uğrayan Ermenistan ile de yeni bir kriz kapıda.

  ERMENİ MUTFAĞININ EN POPÜLER YEMEĞİ OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

  Rusya’nın başkenti Moskova’da açılan “Lamadjo” isimli Ermeni restoranının, mönüsündeki “Lamadjo” yemeği ile dikkat çektiği belirtildi. Lamadjo, lahmacun ile aynı usulle yapılıyor. Zaten lamadjo kelimesi okunurken fonetik olarak da lahmacunu andırıyor. Haberde, Moskova’da iki şubesi bulunan restoranın sahiplerinin, lahmacunun Ermeni mutfağının en popüler yemeği olduğunu savunduğu da iddia edildi.

  UNESCO’NUN KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNE ALDIRMIŞTI

  Ermenistan ile daha önce de benzer bir konuda tartışma yaşanmıştı. Ermenistan’ın, lavaşı UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aldırması üzerine Türkiye devreye girmişti. Türkiye, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Kazakistan lavaş için birlikte dosya hazırlayarak UNESCO’ya sunmuştu. Dosyayla ilgili nihai karar, 28 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Etiyopya’da düzenlenecek Somut Olmayan Kültürel Mirası 11. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda verilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir