Petrol
92.84
0.54%
Euro
18.275
0.16%
Dolar
17.9533
0.22%
Altın
1.025
0.35%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
434.096
-0.02%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Iğdır'da 25 yıl sonra yeniden pamuk ekildi

  Sahip olduğu mikroklima iklimi dolayısıyla Iğdır'da, 28 yıl aradan sonra yetiştirilen pamuk çiftçinin umudu oldu.
  • İHA
  • 24.10.2016 - 12:37
  Iğdır'da 25 yıl sonra yeniden pamuk ekildi

  pamuk

  Bölgede tek pamuk yetiştiriciliği yapılabilme özelliğini taşıyan ve en son 1988 yılında pamuk ekilen Iğdır Ovası'nda, geçen yıl bir girişimcinin yaptığı denemelerden olumlu sonuç alınmasının ardından bu yıl kentte pamuk ekilmesi kararlaştırıldı.

  EKİLEN PAMUKTAN BEKLENENİN ÜZERİNDE VERİM ALINDI

  Bir grup girişimci tarafından Iğdır Ovası'nda bin dönüm araziye ekilen pamuktan beklenenin üzerinden verim alındı. Pamuk yetiştiricilerinden Murat Karadeniz yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl deneme amaçlı pamuk ektiğini, olumlu sonuç almasının ardından daha geniş alanda pamuk yetiştiriciliğine başlama kararı aldığını belirtti.

  "2 AY GEÇ EKMEMİZE RAĞMEN OLUMLU SONUÇLAR ALDIK"

  Iğdır ikliminin pamuk yetiştiriciliğine uygun ortam sağladığını ve elde edilen pamuğun son derece kaliteli olduğunu belirten Karadeniz, şunları söyledi:

  "1980'li yılların sonundan bu tarafa Iğdır'da pamuk ekilmemişti. Biz ektik, denedik ve gördük ki burada çok güzel pamuk yetişiyor. Bunun sonucunda biz de bu yıl aralık ilçesinde bulunan Tarım İşletme Genel Müdürlüğünün (TİGEM) bin dönümlük arazisini kiraladık ve yaklaşık 28 yıl ekim yapılmayan yerde, ürünü ekilmesi gereken tarihten 2 ay geç ekmemize rağmen olumlu sonuçlar aldık."

  "ÖNÜMÜZDEKİ YIL 5 BİN DÖNÜM YER EKMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ"

  Pamuğun ekonomik kazanım anlamında diğer ürünlerden daha değerli olduğunu, başka çiftçilerin de üretim yapmasıyla bölge ekonomisinin canlanacağını ifade eden Karadeniz, çiftçinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Karadeniz, "Burada çiftçilerin önü açılırsa Iğdır'da bu iş çok büyür. Bu anlamda üreticinin kazanmasının yanı sıra, kurulacak fabrikalardan birçok insan ekmek yer ve burası bir tekstil kentine döner. Iğdır'ın tarım alanında gerçek değerlerine ulaşmasını istiyoruz. Bu Iğdır'a has bir özelliktir. Biz bu işe talibiz. Geçen yıl denedik ve bu yılki verimden memnunuz. Önümüzdeki yıl 5 bin dönüm yer ekmeyi düşünüyoruz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir