Euro
15.5352
2.09%
Dolar
13.6995
1.55%
Altın
785.51
1.44%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
705.026
-2.27%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Karadenizli inşaat ustası arazi aracı yaptı

  Giresunlu inşaat ustası, köyde kullanmak için almak istediği ATV'nin fiyatını yüksek bulunca kendine dörtçeker araç yaptı.
  • AA
  • 08.02.2016 - 18:08
  Karadenizli inşaat ustası arazi aracı yaptı

  Giresun'da yaşayan 30 yaşındaki inşaat ustası Ragip Kuğu, köyde karlı ve bozuk satıh yollarda ulaşım sorununu çözmek için ATV almak istedi.

  DÖRTÇEKER ARAÇ YAPMAYA KARAR VERDİ

  Motorun fiyatının yüksek olması nedeniyle kararından vazgeçen Kuğu, kendine dörtçeker bir araç yapmaya karar verdi.

  Karadenizli inşaat ustası arazi aracı yaptı #1

  Bir araç motoru alan Kuğu, diğer parçaları da ekleyerek yürüyen aksamı tamamladı. Daha sonra demir sacdan dış kısımları tasarlayarak ortaya kamyonet tarzı dörtçeker bir araç çıkardı.

  Karadenizli inşaat ustası arazi aracı yaptı #2

  HURDA MOTORU ONARDI

  Ragip Kuğu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişten beri dörtçeker arabaya merakı olduğunu söyledi. ATV almayı düşündüğünü ancak pahalı olması nedeniyle kendine araç yapmaya karar verdiğini anlatan Kuğu, şunları kaydetti: "Araştırmalar yaptım, baktım hiçbiri kafama yatmadı. Hurda bir motor buldum, biraz onarım yaptım, ondan sonra motorun üzerine şanzımanı, diferansiyeli kendim dizayn ettim. Bunları bitirdikten sonra dış kasasını yapmaya başladım. Bunu yaparken de hiçbir planım yoktu kafamda, yaptıkça ortaya bir araba çıkardım."

  Karadenizli inşaat ustası arazi aracı yaptı #3

  "YOLDA KALMA DURUMU SÖZ KONUSU OLMAYACAK"

  Kuğu, ATV'nin çok küçük olduğuna dikkati çekerek, "Benim yaptığım araç köyde daha çok işe yarar. Fındık taşımaya yardımcı oluyor, bahçe içerisinde de geziyor, dar olması avantaj. Kışın buraya kar da çok yağar, yol kapandığında benim aracım dörtçeker olduğu için yolda kalma gibi bir durum da söz konusu olmayacak" dedi.

  Karadenizli inşaat ustası arazi aracı yaptı #4

  MERAK VE YETENEK

  Kendisinin bir kaynak ustası ya da otomobil tamircisi olmadığını belirten Kuğu, "Tamamen merak, biraz da yetenek gerekiyor. Daha önce kendim dinamo ve jenaratör yapmıştım. Elektronik üzerine merakım var. Yaptığım aracın maliyeti 7-8 bin lirayı buldu" diye konuştu.

   

   

   


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir