Dolar
6.865
0.0553%
Euro
7.7721
0.1417%
Altın
1804.83
0.3474%
Borsa
116811.91
1.7449%
G. Altın
398.526
0.3947%
Bitcoin
63751.85
0.169%
24ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 24 C

  Keyif eziyete dönüşmesin

  Uzmanlar kayak yaparken olası yaralanmalar için uyardı.
  • 29.01.2014 - 09:39
  Keyif eziyete dönüşmesin

  Keyif eziyete dönüşmesin #1

  KIŞ aylarının sevilen aktivitelerinden biri olan kayak sporu, gün geçtikçe erişkinlerde olduğu kadar gençler arasında da yaygınlaşıyor. Ancak kayak yaparken birçok kişi yaralanabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, en fazla karşılaşılan yaralanmaları diz yaralanmaları, düşmeye bağlı omuz kırıkları ve çıkıkları, el bileği kırıkları, vertebra kırıkları ve eklem bağları yaralanmaları olarak sıraladı. Kıral, kayak yaralanmalarını şöyle anlattı:

  DİZ

  Kayak yaralanmalarının yaklaşık yüzde 30-40'ını oluşturan diz yaralanmaları, basit bir menisküs yırtığından daha ciddi bağ yaralanmalarına kadar değişen boyutlarda olabiliyor. En önemli bağ yaralanmaları ise iç yan bağ ve ön çapraz bağ oluşturuyor.

  İÇ BAĞ

  Yaralanmaların yüzde 20-25'ini oluşturan iç yan bağ yaralanmaları daha çok kayağa yeni başlayan veya orta derecede bilenlerde görülüyor. Çünkü bu dönemlerde kullanılan kayma ve duruş tekniği ile dizin iç bölgesine daha çok yük biniyor.

  ÖN ÇAPRAZ BAĞ

  Daha profesyonel kayakçılarda, spesifik düşme nedeniyle görülen ön çapraz bağ kopması, yaralanmaların yaklaşık yüzde 10-15'ini oluşturuyor. Hasta genellikle yaralanma esnasında kopma sesi duyduğunu belirtiyor. Birkaç saat içinde şişme görülüyor.

  MENİSKÜS

  Sabit ayak üzerinde ani yapılacak dönüşler menisküs yırtılmalarına neden olabiliyor. Ağrı ve zaman zaman olabilecek şişlikler şeklinde belirti gösteriyor.

  OMUZ ÇIKIKLARI

  Genellikle kaza sırasında omuzun ya da açık kolun üzerine düşme sonucunda oluşur ve çok ağrılı olur.

  KIRIKLAR

  Uyluk ve kaval kemiklerinde olabilecek kırıklar daha çok sabit ayak üzerinde dönme hareketiyle meydana gelirken, omuz ve el bileği kırıkları daha çok snowboard yapanlarda öne doğru açık kol üzerine düşmeyla oluşuyor. El bileği kırıklarının, kemik yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak yaş ilerledikçe görülme riski biraz daha artıyor.

  BURKULMA ZEDELENME

  Burkulma ve yumuşak doku yaralanmalarında anında müdahale yapılmalı. İlk anda yaralanan bölge dinlendirilerek, buz uygulanmalı ve ödemi engellemek için yukarı doğru kaldırılıp bandaj yapmak gerekiyor.

  BASİT ÖNLEMLERLE KORUNUN

  - Dizlerinizi bükük pozisyonda tutmaya çalışın. Düşme esnasında dizleri açmaya çalışmayın.
  - Düştükten sonra, kurtulmak için çaba göstermeyin; durana kadar yerde kalın.
  - Kaya ve tümseklere dikkat edin! Nereye düşeceğinizi bilmeden atlama yapmayın. Atlama sonrası yere değerken her iki kayağın da aynı anda basmasına dikkat edin ve dizlerinizi bükülü tutun.
  - Kayak için dizayn edilmiş malzemeleri kullanın. Kayakların ayağınıza iyi bağlı olup olmadığını kontrol edin.

  Görüş Bildir