Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.887
2.50%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Osmaniye'de engelli kediye hurda parçalarından ortez

  Osmaniye'de otomobilin çarptığı kediye hurda parçalarından ortez yapıldı.
  • DHA
  • 19.09.2018 - 09:37
  Osmaniye'de engelli kediye hurda parçalarından ortez

  Esenevler Mahallesi'ndeki bir sokak kedisi, önce apartmanın sürgülü dış demir kapısına sıkıştı ardından, yoldan geçen bir otomobil çarptı. Yaralanan kedi, çevredekilerin de yardımıyla tedavi için veteriner hekime götürüldü. Sokak kedisi muayene edilirken, kuyruğu kangren, arka iki ayağı ise felç oldu.

  Osmaniye de engelli kediye hurda parçalarından ortez #1

  YUVA YAPIP BESLEMEYE BAŞLADI

  Ön ayakları ile sürüklenerek ilerlemeye çalışan kediyi mahallenin çocukları da sahiplenerek, yuva yapıp beslemeye başladı.

  HAYTAP Osmaniye İl Temsilcisi veteriner Ali Laçinbala tarafından ise kedi için hurda parçalarından ortez yapıldı. Bu tür ortezlerin piyasa değerinin 600 lira civarında olduğunu kaydeden Laçinbala, hurdalıktan buldukları alüminyum parçalarına 8 lira, teker ve isçilik ile birlikte 60 lira harcama yaptıklarını belirterek, "3 paket sigara parasına bu düzeneği oluşturduk." dedi.

  Osmaniye de engelli kediye hurda parçalarından ortez #2

  ORTEZ YAPILMASAYDI YARALARI İYİLEŞMEYECEKTİ

  Laçinbala, yaptıkları ortezin örnek olmasını istediklerini belirterek, "Osmaniyeli arkadaşlarımız bu konuda duyarlı olduğumu bildikleri için hemen bana ulaştılar. Ortez çalışmaları konusuna iki günlük bir araştırma yaptım. Biraz da örnek bir çalışma olmasını düşüncesi ile önce hurdalığa gittim. Alüminyum çubuklardan satın aldım, sanayiden ise tekerlekler buldum. Bunları çok cüzi bir fiyata yaptırdım. 5-6 denememiz oldu. Bunlarda iki tekerlekli dört tekerlekli denemelerimiz oldu. Son yaptığımız deneme sonrasında kedimiz ortezi çok güzel kullanıyor. Bunu yapmasaydık eğer, sürünerek gittiği için bacaklarındaki yaralar iyileşmeyecekti. Ama bu sayede hızla düzeliyor." dedi.

  "ORTEZ SİSTEMİ KLİPSLİ"

  Kedi için yapılan ortez sisteminin klipsli olduğunu belirten Laçinbala, "Çocuklarımız klipsleri çıkartarak kedimizi ortezden ayırabilecek ve yuvasına rahatlıkla koyabilecekler. Sabahları ise yine gezme isteği duyan kediye bunu kolaylıkla bağlayıp dolaştırabilmekler."

  Osmaniye de engelli kediye hurda parçalarından ortez #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir