Petrol
93.9
-1.26%
Euro
18.207
-0.26%
Dolar
17.964
0.03%
Altın
1.025
-0.24%
Borsa
2881
0.84%
Bitcoin
434.446
-0.02%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Mansur Yavaş Ankara için projelerini anlattı

  CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Samanyolu Haber'de Abdullah Abdulkadiroğlu'na, seçim çalışmalarını ve Ankara için projelerini anlattı.
  • 21.02.2014 - 14:47
  Mansur Yavaş Ankara için projelerini anlattı

  Mansur Yavaş Ankara için projelerini anlattı #1

  CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, yaptığı açıklamada, seçim çalışmalarını ve Ankara için projelerini anlattı.

  ''İLK İCRAATIM SU VE ULAŞIMI UCUZLATMAK''

  Türkiye’nin gündeminin yerel seçimlerin üzerinde olduğunu belirten Yavaş, "Ankaralılar bundan sonraki 5 yılın kararını verecekler. Ya Melih Gökçek ile devam edecekler ya da yeni bir yönetim seçecekler. Belediye Başkanı seçildiğimde ilk icraatım su ve ulaşımı ucuzlatmak olacak" dedi.

  ''BU ANLAYIŞA SON VERECEKLER''

  2009 seçimlerinde olduğu gibi rakibinin taktiklerinin değişmeyerek kirli siyasetine devam ettiğini ifade eden Yavaş, "Bizimle ilgili belediyelerin işçilerine gazete dağıttırıyor, Angarya işlerde kullanıyor, belediye personeli arabalara bindirilerek propaganda yaptırılıyor. Belediye personelinin mağduriyetini, sıkıntılarını biliyorum. Türkiye’nin birçok yerinde belediye başkanı değişiyor, bu tür olaylar yaşanmıyor. İnsanlar demokratik haklarını kullanacaklar ve bu anlayışa, bu yönetime son verecekler" dedi.

  ''MEMNUN DEĞİLSENİZ İŞİNE SON VERECEKSİNİZ''

  Mansur Yavaş, belediye başkanlarının yetkilerinin çok güçlü olduğunu belirtirken, "Türkiye’de belediye başkanının ve personelinin maaşı vatandaşın cebinden çıkıyor. O zaman vatandaşın parasını düzgün harcamayan, israf eden işten çıkarılır. 30 Mart akşamı mevcut belediye başkanından memnun değilseniz işine son vereceksiniz" ifadelerini kullandı. Yavaş, Ankara’da yapılan giriş kapılarını Nasrettin Hoca’nın kapısına benzeterek, "26 milyon lira harcanarak yapılan kapılar öncelik miydi? 26 milyon liraya Mamak’a hastane yapabilirsiniz, Etimesgut’taki hastaneyi hayata geçirebilirsiniz, okul isteyen yerlere okul yaparsınız, yurt gerekli olan yerlere yurt yaparsınız. Şimdi bu kapılar yapıldı Ankara’nın ne hayrına olacak" şeklinde konuştu.

  ''MELİH GÖKÇEK KENDİ YAPTIKLARINI YIKIYOR''

  Melih Gökçek’in, hakkında söylediği ’yıkmaya geliyor’ ifadelerine yanıt veren Yavaş, "Benim yıkmama gerek yok. Melih Gökçek kendi yaptıklarını yıkıyor. Çelik kafesi kim yaptı? Kendisi yaptı ve sonuçta da yıktı. Melih Gökçek’in sokağa attığı paraları hesaplasak o kadar çok kamu zararı ortaya çıkıyor ki. Örneğin BOTAŞ’a olan belediyenin borcunu ödemediği için, BOTAŞ doğalgaz almak için bankadan faizle para aldı. Bu faizle aldığı parayı maliyete yansıttı BOTAŞ ve bütün Türkiye bunu ödedi" dedi.

  "ONLAR BENİ DENETLEYECEK"

  Ankara için projelerini anlatan Yavaş, ilk icraatının yönetim anlayışını değiştirmek olduğunu kaydetti. Seçimi kazandığı takdirde, Belediye encümenine bir AKP’li ve bir MHP’li üye alacağını belirten Yavaş, "Onlar beni denetleyecekler. Kendilerine oy verenleri temsilen yönetime katılacaklar. Buradan şeffaflaşmaya başlayacağız. Belediyeyi uluslararası denetime açacağız. Hesap verilebilirlik belediyelerin olmazsa olmazıdır" ifadelerini kullandı. Yavaş, belediyenin organları oluştuktan sonra alacakları ilk kararın su ve ulaşımda indirim yapmak olduğunu söyledi.

  ÖNCELİK HANGİ PROJEDE?

  Yapılan TEMA Park’ın maliyetinin 2 katrilyon 300 milyar olduğunun altını çizen Yavaş, "Buraya, bu parayı harcamadığınız zaman 10 yıllık su ve sosyal yardımların parasını karşılardınız. Ayda 500 liradan 32 bin 97 öğrenciye tam 12 yıl burs verebilirdiniz. Maliyeti 100 milyon liradan 23 km, 70 milyon liradan da tam 33 km metro yapabilirdiniz. Metro mu öncelik, ANKA Park mı öncelik? Belediye başkanının bu tür harcamaları yaparken vatandaşın fikrini almasını ve önceliklerini tespit etmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

  ''OKUL SERVİSİ BEDAVA OLACAK''

  Yavaş, seçilmesi halinde belediye işçilerinin işten çıkarılmasının söz konusu olmadığını, ancak Ankaralıya hizmetin dışında başka işlerde çalıştırılmayacağını kaydetti. Yavaş, sosyal yardım alan ailelerin eğitimlerinin ve geleceğinin düşünülmesi gerektiğini savunan Yavaş, "Belediye olarak yardım yaptığımız ailelerin en iyi şekilde eğitim almasına uğraşacağız. Onlara okul servisi bedava olacak. Servis ücretlerini belediye karşılayacak. Eğitimlerini takip ederek üniversitedeki gençlerle o çocukları buluşturacağız. Daha iyi yetişmeleri için kurs verdirip üniversiteli gençlere de yaptıklarının karşılığında ücret ödeyeceğiz. Etüt merkezleri kurarak dar gelirli ailelerin çocuklarını iyi bir birey olarak yetişmesini sağlayacağız. Eğitime ağırlık vereceğiz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir