taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9428
6.554
1571.81
122141.75
300.359
50641

Zuckerberg'den Obama'ya casusluk sitemi

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Obama'ya istihbarat servislerinin çalışmaları hakkında sitem etti.

14.03.2014 - 10:23..
Whatsapp ile paylaş

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, ABD Başkanı Barack Obama'yı arayarak istihbarat servislerinin dijital izleme faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlığı ilettiğini açıkladı.

Zuckerberg'den Obama'ya casusluk sitemi

29 yaşındaki Zuckerberg blogunda, ABD hükümetinin "internete tehdit değil, internetin destekçisi olması gerektiğini" söyledi.

NSA İZLİYOR İDDİASI

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın sahte bir Facebook sunucusunu "taklit ederek", izlemeye aldığı kişilerin bilgisayarlarına program yerleştirdiği öne sürülmüştü.

NSA, bu iddianın doğru olmadığını öne sürmüştü.

Zuckerberg, Eylül'de Amerika Birleşik Devletleri'nin internet casusluğu nedeniyle "çuvalladığını" söylemişti.

ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

Mark Zuckerberg, yazısında "Tam, gerçek bir reformun çok uzun zaman alacağı anlaşılıyor. ABD Hükümeti internet için bir tehdit olmamalı. Yaptıkları konusunda daha şeffaf olmaları gerekiyor. Yoksa insanlar en kötüsüne inanacaklar." dedi.

SNOWDEN SIZDIRMIŞTI

NSA'nın faaliyetleri geçen yıl, kurumun eski çalışanlarından Edward Snowden tarafından sızdırılmıştı.

Snowden'ın sızdırdığı belgelerde ABD'nin birçok ülkede elçiliklerinde ya da müttefiki olan ülkelerin elçiliklerinde kurduğu istasyonlarda yıllardır Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonu dâhil her türlü elektronik iletişimi izlemeye aldığı belirtiliyor.

Snowden, bu ifşaatlardan sonra Haziran'da Rusya'ya kaçmıştı. Rusya Temmuz 2014'e kadar Snowden'a geçici sığınma hakkı tanıdı.

9 TEKNOLOJİ DEVİNE "ARA KAPI" İDDİASI

Söz konusu belgelerde, Amerikan istihbarat kurumlarının 9 dev teknoloji şirketi; Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple'ın sunucularına "arka kapı" erişimi olduğu belirtiliyor.

Bu şirketler NSA'yla ilişkileri olmadığını açıkladılar.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir