Patatesin yanına koyulan o meyve bakın neye sebep oluyor...
ensonhaber.com

En çok tükettiğimiz gıdalar arasında yer alan patatesin nasıl saklanacağı ve filizlenmesinin nasıl önleneceği herkes tarafından merak ediliyor.

Patatesin filizlenmesini durdurmak isteyenler arama motorlarında çeşitli araştırmalar yaparak konu hakkında edinmek istiyor.

Peki patateslerin taze kalmasını sağlamak ve filizlenmesini önlemek için ne yapmak gerekiyor?

İşte patateslerin taze kalmasını sağlayacak bazı ipuçları...

Patates nasıl saklanmalı?

Patatesleri serin ve kuru bir yerde muhafaza etmek en iyi yöntemdir. Ayrıca, ışık ve nemden uzak tutarak, torbalarda veya kağıt torbalarda saklamak patateslerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olur.

Patatesleri soğuk buzdolabında saklamaktan kaçının, çünkü bu durum nişastanın şekerlere dönüşmesine neden olabilir. Ayrıca, patatesleri soğuk ve karanlık bir yerde saklamak için özel olarak tasarlanmış patates saklama torbalarını kullanabilirsiniz. Bu torbalar, patateslerin havalandırılmış bir ortamda kalmasına ve çürümesini önlemeye yardımcı olabilir.

Patateslerin yeşilimsi bir renk almamasına dikkat ederek düzenli olarak kontrol etmek de önemlidir, çünkü bu renk patateslerdeki solanin adlı bir maddeye işaret edebilir ve tüketilmemelidir.

Patatesleri soğuk bir yerde saklarken, soğuk hava akımına maruz bırakmaktan kaçının. Unutmayın ki patatesleri soğuk ortamlarda uzun süre saklamak yerine, taze ve serin bir yerde düzenli olarak kullanmak daha iyidir.

Patateslerin filizlenmesi nasıl önlenir?

Patatesler filizlenme eğilimindedir çünkü içerdikleri besin maddeleri ve enerji, yeni bitki büyümesini destekler. Patatesin gözleri olarak bilinen çıkıntılar, yeni sürgünlerin gelişimine izin verir.

Bu filizlenme süreci, patatesin doğal bir üreme mekanizmasıdır. Patateslerin filizlenmesini önlemek için onları serin, karanlık ve havadar bir ortamda saklamak önemlidir.

Güneş ışığına maruz bırakmamak, düşük sıcaklıkta (7-10°C) ve yeterince nemli bir ortamda muhafaza etmek filizlenmeyi geciktirebilir. Ayrıca, patatesleri diğer meyve ve sebzelerden ayrı tutarak etraflarındaki etilen gazının etkilerini azaltabilirsiniz.

Patatesin filizlenmesini önleyen bir yöntem daha bulunuyor. İşte şaşıracağınız o yöntem;

Patatesin yanına elma koyduğunuzda, patatesin filizlenmesini durdurabilirsiniz. Elma, etilen gazı salgılayarak çevresindeki diğer meyve ve sebzelerin olgunlaşmasını hızlandırırken, patatesin ise filizlenmesini önler. Bu yöntem ile patatesler daha uzun süre taze kalacaktır...