Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.570
1.96%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Fransa'dan İtalya'ya Sarı Yelekliler tepkisi

  Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von Der Mühll "AB nezdinde ortak ve komşu ülkeler arasında bu yeni provokasyon kabul edilemez" açıklamasında bulundu.
  • AA
  • 06.02.2019 - 22:16
  • Güncelleme : 06.02.2019 - 22:16
  Fransa'dan İtalya'ya Sarı Yelekliler tepkisi

  Fransa ile İtalya arasında bir süredir yaşanan gerginliğe bir yenisi daha eklendi. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mühll, İtalyan Bakan Di Maio'nun aralarında Christophe Chalencon'un da olduğu Avrupa Parlamentosu seçimlerine aday olan sarı yeleklilerle görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Mühll, açıklamada, "AB nezdinde ortak ve komşu ülkeler arasında bu yeni provokasyon kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

  Sözcü, Di Maio'yu iki ülke arasındaki ilişkilere özen göstermesi gerektiği konusunda uyardı.

  Fransa dan İtalya ya Sarı Yelekliler tepkisi #1

  Di Maio, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sarı yeleklilerle yaptığı görüşmede iki ülke, sosyal haklar ve demokrasi hakkında konuştuklarını ve yeniden bir araya geleceklerini belirtmişti. İtalyan ve Fransız siyasetçilerin son haftalarda yaptıkları açıklamal gerginliğe neden olmuştu.

  "FRANSA İLK ÖNCE AĞIRLADIĞI TERÖRİSTLERİ İADE ETSİN"

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "İtalyanlar çok büyük bir halk ve bizim dostumuz. Onlar tarihine yakışan liderler hak ediyor." demişti. Bunun üzerine İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, "İlk önce Fransa, yıllardır ağırladığı teröristleri ve katilleri iade etsin, daha sonra Macron'la konuşuruz." şeklinde cevap vermişti.

  Luigi Di Maio da Fransız Cumhurbaşkanı'nın sözlerine karşılık, "Macron, benim ve Salvini'nin üst düzeyde olmadığımızı söylüyor. Bunun kararını İtalyan halkına bıraksın." ifadelerini kullanmıştı. Di Maio, ayrıca Fransa'yı Afrika'da sömürgeci bir politika izleyerek, fakirleştirmekle suçlayıp, sarı yeleklilere açık destek vermişti.

  Fransa dan İtalya ya Sarı Yelekliler tepkisi #2

  "BUNLAR CÜZZAMLI GİBİ HER YERDE VARLAR"

  Fransa hükümeti ise Di Maio ve Salvini'nin sözlerinden dolayı geçen haftalarda İtalya'nın Paris Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı. Diğer yandan Macron da geçen yıl haziran ayında yaptığı bir konuşmada, 5 Yıldız Hareketi (M5S) partisi Di Maio'yu hedef alarak, "Bunları bir cüzzamlı gibi yayılırken görüyorsunuz, Avrupa'nın her yerinde biraz varlar. Tekrar ortaya çıkmalarını imkansız olarak gördüğümüz ülkelerde bile." diye eleştirmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir