Euro
11.1414
0.04%
Dolar
9.5926
0.08%
Altın
557.57
0.11%
Borsa
1.493
0%
Bitcoin
597.507
-0.47%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 11 C

  AB, Volkswagen skandalının telafi edilmesini istiyor

  Avrupa Birliği, Volkswagen'in emisyon skandalı nedeniyle sadece Almanya'da değil, bütün AB ülkelerinde aracı satın alanların mağduriyetinin giderilmesini istedi.
  • AA
  • 28.09.2021 - 22:05
  AB, Volkswagen skandalının telafi edilmesini istiyor

  AB Komisyonu, Volkswagen'in 6 yıl önce gerçekleştirdiği emisyon skandalını bir an önce telafi etmesini istedi.

  Komisyonundan yapılan açıklamada, 2015'te şirketin emisyonlarını düşük gösterdiğinin ortaya çıkmasından sonra Volkswagen'in AB'de üretilen 8,5 milyon aracı gerekli düzeltmelerin yapılması için geri çağırma kararı aldığı hatırlatılarak düzeltilen araçların oranının yüzde 80'i bulduğu belirtildi.

  TAZMİNAT ÖDEMELERİ İSTENDİ

  Ancak Alman üreticinin "dizel skandalı" olarak anılan skandalın ardından düzeltme sonrası oluşabilecek sorunlar için tam bir garanti sunmadığı vurgulandı.
  AB Komisyonunun adalet ve tüketici haklarından sorumlu üyesi Didier Reynders'in geçen yıl Volkswagen'den müşterisi olan tüm AB vatandaşlarına adil bir tazminat önermesini istediği hatırlatılan açıklamada, AB'nin Tüketici Koruma İşbirliği Ağı (CPC) tarafından bugün bir bildiri yayınlandığı aktarıldı.

  Bildiride, Volkswagen'in yasa dışı egzoz gazı manipülasyon sistemi bulunan dizel araçları pazarlamada yürüttüğü ticari uygulamalarının AB'nin tüketici koruma yasalarını ihlal ettiği vurgulandı.

  AB, Volkswagen skandalının telafi edilmesini istiyor #1

  VOLKSWAGEN'İN EMİSYON TESTLERİNİ MANİPÜLE ETTİĞİ SÖYLENMİŞTİ

  CPC makamları Volkswagen'in, araçlarını satın alan ve telafi isteyen AB vatandaşı tüketicilerin hepsi için uygun bir çözüm bulmasını talep etti.
  Volkswagen, şu ana kadar sadece skandala neden olan araçlardan alan ve satın alım tarihinde Almanya'da yaşayan kişilere tazminat ödemeyi kabul etmişti.

  ABD Çevre Koruma Ajansı, Eylül 2015'te Volkswagen'in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının çevreyi normal seviyenin üzerinde kirlettiğini duyurmuştu.

  Dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden Volkswagen, uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş, ABD ve Alman makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

  AB, Volkswagen skandalının telafi edilmesini istiyor #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir