Petrol
100.59
-2.12%
Euro
17.5528
0.49%
Dolar
17.2302
1.51%
Altın
964.7
0.19%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
349.105
0.22%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  ABD basını Biden'a tepkili: Muhammed bin Selman'a neden yaptırım yok

  ABD basını Biden'a tepkili: Muhammed bin Selman'a neden yaptırım yok

  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin rapora rağmen, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a yaptırım uygulamayan Biden yönetimi, ABD basınında eleştiriliyor.
  • AA
  • 27.02.2021 - 03:58
  • Güncelleme : 27.02.2021 - 04:00

  ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, 2018 yılında hazırlanan ancak Donald Trump yönetiminin kamuya açıklamadığı "Kaşıkçı istihbarat değerlendirme raporunu" yayınladı.

  RAPORA GÖRE CİNAYETTEN VELİAHT PRENS SORUMLU

  Başta Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) olmak üzere ilgili istihbarat kurumlarının katkıda bulunduğu raporda, Kaşıkçı cinayetini onaylayan kişinin Veliaht Prens olduğu kaydedildi.

  ONLARCA SUUDİ YETKİLİYE KISITLAMA

  Raporun yayınlanmasından kısa süre sonra ABD Dışişleri ve Hazine Bakanlıkları, aralarında üst düzey isimlerin de bulunduğu 76 Suudi Arabistanlı yetkiliye karşı, cinayete karıştıkları gerekçesiyle vize kısıtlaması getirdi.

  SUUDİ VELİAHT'A YAPTIRIM YOK

  Öte yandan Muhammed bin Selman'a Biden yönetiminden doğrudan bir yaptırım uygulanmaması ise basında tepki çekti.

  ABD basını Biden a tepkili: Muhammed bin Selman a neden yaptırım yok #1

  CNN: "BİDEN SÖZÜNDE DURMADI"

  Ülkenin önde gelen yayın kuruluşlarından CNN, "Biden, üst düzey Suudi isimleri cezalandıracağına dair söz vermiş olmasına rağmen Veliaht Prense ceza vermedi" başlığını attı.

  Haberde, Biden'ın seçim kampanyası sürecinde Kaşıkçı cinayetinin sorumlularından hesap sorulması için verdiği söz anımsatılarak, "Biden'ın yaptığı hesap, Muhammed bin Selman'ı cezalandırmaktan geri durmak konusunda Trump yönetiminin verdiği karara benziyor." eleştirisinde bulunuldu.

  ABD basını Biden a tepkili: Muhammed bin Selman a neden yaptırım yok #2

  WASHİNGTON POST: "M. BİN SELMAN, CİNAYETİN FAİLİ"

  Öte yandan Kaşıkçı'nın da yazar olarak görev aldığı Washington Post gazetesinin yayın kurulu, Biden'ın söz konusu kararının ardından bir yazı kaleme aldı.

  "Muhammed bin Selman, cinayetin faili, Biden ona geçit vermemeli" başlıklı yazıda, Biden'a bu noktada adım atma çağrısı yapıldı.

  ABD basını Biden a tepkili: Muhammed bin Selman a neden yaptırım yok #3

  NYT: "BİDEN, İLİŞKİLERİN BOZULMASINDAN KORKTU"

  Ülkenin önde gelen gazetelerinden New York Times da "İlişkilerin zarar görmesi korkusuyla, Kaşıkçı cinayeti konusunda Biden, Suud Veliaht Prensini cezalandırmayacak" başlıklı bir haber yayımladı.

  Biden yönetiminin Veliaht Prense bir yaptırım uygulama gibi gündeminin olmadığına işaret edilen haberde, "Biden yönetimin bu kararı, insan hakları savunucularını ve Trump yönetimi döneminde Muhammed bin Selman'dan hesap sorulmadığı için şikayetlenen Demokrat Parti'yi hayal kırıklığına uğratacak." ifadesi kullanıldı.

  ABD basını Biden a tepkili: Muhammed bin Selman a neden yaptırım yok #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir