Dolar
6.8113
0.019%
Euro
7.5825
0.1836%
Altın
1741.91
0.1293%
Borsa
107266.19
1.6543%
G. Altın
381.948
0.2667%
Bitcoin
69334.49
5.9061%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  ABD İsrailli sivillerin saldırılarına terör demedi

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrailli ve Filistinliler arasındaki şiddet olaylarında "çifte standart" dedirten açıklamalar yaptı.
  • 10.10.2015 - 02:55

  ABD İsrailli sivillerin saldırılarına terör demedi

  israilliler

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’ye, günlük basın brifinginde, İsrail’de son günlerde meydana gelen bıçaklama ve silahlı saldırıları içeren şiddet olayları da soruldu.

  "FİLİSTİNLİLER TERÖRİST"

  İsrail’de Filistinlilerce yapıldığı belirtilen saldırıları “terör eylemi” olarak görüp görmediklerinin sorulması üzerine Kirby, “Burada konuştuğumuz spesifik şiddet olaylarını terör öylemi olarak değerlendiriyoruz. Bıçaklama, silahla vurma, terörizmdir evet” yanıtını verdi.

  "İSRAİLLİLERİNKİ TERÖRİZM DEĞİL"

  Kirby, buz kez İsrail’in güneyindeki Dimona şehrinde Filistinlilerin Yahudilerce bıçaklanmasının sorulması ise üzerine bu olaydan bilgisini olmadığını söyledi.

  Kirby, 4 Filistinli'nin bıçaklanarak öldürüldüğü Dimona’daki olay hakkında bilgisi olmadığını ve her olaya ilişkin değerlendirmeye girmek istemediğini belirtti.

  Kirby devamında “Ancak özellikle Doğu Kudüs’te gördüğümüz bıçaklama ve öldürme eylemlerini terörizm olarak değerlendiriyoruz. Tüm şiddetin sona ermesi gerekiyor ve sükunet tesis edilmeli” diye konuştu.

  KUDÜS VE BATI ŞERİA'DA GERGİNLİK

  Yahudilerin dini günleri nedeniyle İsrail yönetiminin, Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişini bazen tamamen bazen de kısmen engellemesi sebebiyle 13 Eylül'den bu yana Kudüs ve Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde gerginlik yaşanıyor.

  4 FİLİSTİNLİ BIÇAKLI SALDIRI SONUCU ÖLDÜ

  İsrail'in güneyindeki Dimona şehrinde dün dört Filistinlinin uğradıkları bıçaklı saldırı sonucu yaralandığı açıklanmıştı.

  İsrail'in ihlallerine tepki olarak son günlerde Filistinlilerin eylemleri de artmış durumda. İsrail polisinin açıklamasına göre son 24 saatte 7 İsrail vatandaşı bıçaklanarak yaralandı, iki Filistinli öldürüldü.

  Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim yerlerinin tamamı illegal kabul ediliyor.

  İsrail askerleri Filistinli genci linç etti

  Görüş Bildir