Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.364
-0.36%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  ABD istihbaratı: Malezya uçağını Rus ayrılıkçılar düşürdü

  Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a yol alırken Ukrayna’nın doğusunda füzeyle vurulduğu anlaşılan uçakla ilgili ayrılıkçılardan şüpheleniliyor.
  • 19.07.2014 - 07:18
  ABD istihbaratı: Malezya uçağını Rus ayrılıkçılar düşürdü

  ABD istihbaratı: Malezya uçağını Rus ayrılıkçılar düşürdü #1

  Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre ABD istihbaratı, ''Uçağın füzeyle vurulduğu kesin ancak kim tarafından ateşlendiğini tespit edemedik'' açıklaması yaptı. Ancak tüm oklar uçağın düştüğü bölgeyi kontrol eden Rusya yanlısı isyancıları gösterdi.

  İsyancıların daha birkaç hafta öncesinde uçağı vuran tipteki 'Buk' füze sisteminin fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşması şüpheleri daha da artırdı. Ancak Ukrayna hükümeti tarafından yayınlanan iki ses kaydı sorumluları daha net bir şekilde ortaya koydu.

  Ses kaydında eski bir Rus istihbarat görevlisi olan İgor Bezler’in, ''Burada uçmaması gerekiyordu. Burası kahrolası bir savaş alanı'' dediği duyuluyor.

  "İŞTE VURDUĞUMUZ KUŞUN GÖRÜNTÜSÜ" MESAJINI SİLDİ

  Daha da önemlisi, Ukrayna’nın doğusunda bağımsızlık ilan ederek Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni kurduklarını ilan eden isyancıların ‘Savunma Bakanı’ olarak atadığı İgor Strelkov’un, Rus Facebook’u olarak bilinen VK sitesine, uçağın düştüğü saatlerde ‘Ukrayna’ya ait bir Antonov-26 düşürdük’ diye yazdığı ortaya çıktı.

  ABD istihbaratı: Malezya uçağını Rus ayrılıkçılar düşürdü #2

  Strelkov bununla da kalmadı uçağın düşüş anını gösteren videoyu da, ‘İşte vurduğumuz kuşun düşüş görüntüsü’ diyerek siteye koydu.

  Uçağın Malezya Havayolları’na ait sivil yolcu uçağı olduğu anlaşılınca Strelkov her iki mesajını da hemen sildi ancak mesajı gören kişilerin aldığı ekran görüntüleri dün tüm Ukrayna basın organları tarafından ‘İşte suçun itirafı’ diye yayınlandı.

  ÖLENLERDEN EN AZ 20'Sİ AMERİKALI

  Öte yandan isyancılara verdiği destek nedeniyle batı ülkelerinin ağır yaptırımlarına maruz kalan Rusya lideri Vladimir Putin, isyancıların uçağı düşürmüş olma ihtimalini reddetmedi.

  Ancak, ''Eğer Ukrayna bu bölgeye askeri operasyonu tekrar başlatmasaydı bunlar olmazdı. Bu olaydan Ukrayna sorumlu'' açıklaması yaptı. Ölen yolcuların en az 20’sinin ABD’li olması nedeniyle Washington ile Moskova arasında yeni bir kriz ihtimali belirdi.

  Obama Putinle yaptığı telefon görüşmesinin ardından tarafsız bir soruşturmanın derhal yapılması gerektiğini açıkladı. Senatör John McCain ise, ''Bunu yapanlara cehennemi tattırmalıyız'' dedi.

  RUSYA KARA KUTULARI ALMIYOR

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi uçağın kara kutularını almayacaklarını söyledi.

  Lavrov, ''Moskova, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde düşen  uçakla ilgili bir bildiri kabul edilmesinden yana. Konsey, trajedinin tarafsız bir şekilde araştırılması yönünde tutum sergilemeli'' dedi.

  Uçakta 80’i çocuk 298 kişi bulunuyordu. Yolcuların milliyetlerine göre dağılımı şöyle:
   
  * 189 Hollandalı
  * 4 Belçikalı
  * 44 Malezyalı
  * 27 Avustralyalı
  * 20 Amerikalı
  * 12 Endonezyalı
  * 9 İngiliz
  * 4 Alman
  * 3 Filipinli
  * 1 Kanadalı
  * 1 Yeni Zelandalı

  MALEZYA BAŞBAKANI'NIN ANNEANNESİ DE ÖLDÜ

  Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a giderken Ukrayna’da  düşen Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağında, Malezya Başbakanı Necip Rezak  ile Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin’in anneannesinin de bulunduğu ortaya çıktı.

  Uçakta hayatını kaybettiği belirtilen Malezyalılardan biri olan 83  yaşındaki Siti Amirah Prawira Kusuma’nın Necip Rezak’ın dedesi Muhammed Noah Omar’ın ikinci eşi olduğu belirtildi.

  Muhammed Noah Omar’ın kızı Rahah’ın Necip Rezak’ın, diğer kızı  Suheyla’nınsa Hişamuddin Hüseyin’in annesi olduğu ifade ediliyor.

  DÜNYACA ÜNLÜ AIDS UZMANLARI ÖLDÜ

  * Uçaktaki yolcuların 100’e yakınının Avustralya’daki AIDS konferansına giden dünyaca ünlü AIDS uzmanları olduğu açıklandı. Bu kişilerin hastalığa karşı mücadelede çok değerli bilim adamı olması ve aralarında Dünya Sağlık Örgütü görevlilerinin de bulunması tıp dünyasında büyük üzüntü yarattı.

  * Cor Pan isimli Hollandalı yolcunun, uçağa biner binmez attığı tweet’te uçağın fotoğrafını paylaşıp Mart ayında aynı havayolu şirketinin aynı model uçağının Hint Okyanusu  üzerinde kaybolmasına atıf yaparak, ‘Umarım bu da kaybolmaz’ ifadesi kullandığı ortaya çıktı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir