Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.574
-0.27%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  ABD sözcüsü Psaki: Erdoğan’ın tarihi kabulünden memnunuz

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki,Başbakan Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı hakkında yorumlarda bulundu.
  • 24.04.2014 - 08:39
  ABD sözcüsü Psaki: Erdoğan’ın tarihi kabulünden memnunuz

  ABD sözcüsü Psaki: Erdoğan’ın tarihi kabulünden memnunuz #1

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde, Başbakan Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin mesajına yönelik soruları yanıtladı. Erdoğan’ın açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını, bunu tarihi ve olumlu bir adım olarak gördüklerini belirten Psaki, şunları kaydetti:

  ''UZLAŞI SÜRECİNİ İLERİYE GÖTÜRECEĞİNİ UMUYORUZ''

  “Başbakan Erdoğan’ın, Ermenilerin 1915 yılında yaşadığı acıları kamuoyu önünde tarihi kabulünden memnuniyet duyuyoruz. Bunun, gerçeklerin tam, dürüst ve adil şekilde kabul edilebileceğine yönelik olumlu bir işaret olduğuna inanıyor, Türkler ve Ermeniler arasındaki uzlaşı sürecini ileriye götüreceğini umuyoruz”.

  FİLİSTİN'DEKİ MUTABAKAT

  Psaki, Filistin'de Hamas ile Fetih hareketleri arasında varılan uzlaşma ile İsrail’in tepkisinin sorulması üzerine, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun telefonda görüştüğünü belirtti.

  ''AÇIKLAMALARDAN HAYAL KIRIKLIĞI DUYUYORUZ''

  ABD'nin İsrail ile Filistin arasındaki uzlaşıya dönük ilkelerinin yıllardır aynı olduğuna dikkati çeken Psaki, şunları kaydetti: “Her Filistin hükümeti, açıkça ve tartışmasız şekilde, şiddete başvurmamayı, İsrail devletini tanımayı, iki taraf arasındaki önceki anlaşmaları ve yükümlülükleri kabul etmeyi taahhüt etmelidir. Bu açıklama(Hamas ile Fetih arasındaki uzlaşı), bunun zamanlaması rahatsız edici ve açıklamadan gerçekten hayal kırıklığı duyuyoruz”.

  ''CİDDİ ANLAMDA ZORLUK OLUŞTURACAK''

  Psaki, bu belirttikleri ilkelerin yokluğunun, “İsrail ile Filistin arasındaki uzlaşıya dönük çabalar ile Filistin’deki milli mutabakata bağlı olarak İsrail’in bugünkü görüşmeleri iptal etmesinde görüleceği gibi iki taraf arasındaki müzakerelerin devam ettirilmesi noktasında ciddi anlamda zorluk oluşturacağı” değerlendirmesinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir