Petrol
110.69
1.45%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.325
-0.37%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  ABD, Yunanistan'da 4 üsse yerleşecek

  İki ülke, askeri alandaki iş birliğini genişletme kararı aldı. Anlaşmaya verilen sonrası ABD'nin yerleşeceği üsler dikkat çekiyor.
  • 13.05.2022 - 17:15
  • Güncelleme : 13.05.2022 - 17:37
  ABD, Yunanistan'da 4 üsse yerleşecek

  Yunanistan Parlamentosu, ABD ile Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nı onayladı.

  Onayın ardından gözler, ABD'nin hangi üslere yerleşeceğine çevrildi.

  Üslerden üçü yeni

  ABD ile Ekim 2021'de Washington'da imzalanan anlaşma, ABD'nin Yunanistan'da 3'ü yeni olmak üzere 4 üsten faydalanmasına imkan tanıyor.

  Taraflar, anlaşmayla, savunma alanındaki iş birliğini derinleştirme ve genişletme kararı aldı.

  Kullanılabilecek alanlar sıralandı

  Böylece Volos'taki Georgula Kışlası, Litohoru'daki atış alanı, Dedeağaç'taki Yannuli Kışlası ve Suda Üssü, ABD'nin kullanabileceği alanlar arasında gösteriliyor.

  28 Mayıs 1969'da 1'inci sınıf bir deniz astsubayı komutasında 16 personel için ABD'ye açılan Girit'teki Suda Üssü'ne, 3 yeni üs daha eklenmiş oluyor.

  ABD ile Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması

  Tarafların karşılıklı olarak bir diğerinin güvenlik, egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü, silahlı saldırı veya saldırı tehdidi dahil olmak üzere barışı tehdit eden eylemlere karşı koruma sözü verdiği ABD ile Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması, ABD ve Yunanistan'ın 8 Temmuz 1990'da imzaladığı ve 6 Kasım 1990'da yürürlüğe giren anlaşmanın devamı niteliğini taşıyor.

  Belirli aralıklarla yenilenen anlaşmaya son olarak Ekim 2021'de yapılan güncellemede, anlaşmanın 5 yıllığına imzalandığı ve bitiminden 2 yıl öncesinde taraflardan birinin, anlaşmadan ayrılmak istediğini belirtmemesi halinde otomatik olarak uzatılacağı ifade ediliyor.

  ABD, Yunanistan da 4 üsse yerleşecek #1

  Yunanistan'daki diğer askeri tesislerden de yararlanabilecekler

  Anlaşmada, tarafların karşılıklı mutabık kalmaları halinde ve ilgili iç prosedürler çerçevesinde, ABD'nin, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri'nin başka bölgelerdeki tesislerinden de faydalanabilmesinin mümkün olabileceği belirtiliyor.

  ABD'nin kullanımına açılan Volos'taki Georgula Kışlası, Litohoru'daki atış alanı, Dedeağaç'taki Yannuli Kışlası ve Suda Üssü'nün ismi de Ekim 2021 tarihli güncellemede geçiyor.

  Muhalefet anlaşmaya tepkili

  Yunanistan Parlamentosunda 119 "hayır" oyuna karşı 181 "evet" ile onaylanan anlaşmanın, 2 yıl önceden taraflarca aksi belirtilmemesi halinde otomatik olarak uzaması, Yunanistan'da muhalefetin tepkisine neden oldu.

  AA'nın haberine göre; muhalefet, anlaşmanın süresiz uzatıldığı yorumunu yaparken, hükümet ise anlaşmanın iptali için 2 yıl önceden bildirimde bulunmanın, "süresiz" kavramına aykırı olduğunu savunuyor.

  ABD, Yunanistan da 4 üsse yerleşecek #2

  Çipras: ABD, Türk-Yunan sorunlarına karışmamak adına...

  Yunanistan'ın bu yöndeki arzusuna rağmen ABD'nin Ege'deki İskiri Adası'nda üs kurmaya yanaşmaması, muhalefetin vurguladığı bir başka unsur olarak ortaya çıkıyor.

  Anlaşmaya ilişkin parlamentodaki görüşmelerde söz alan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (Syriza) Lideri Aleksis Çipras, "ABD bir yandan operasyonları için Yunanistan'ı değerlendirmek istiyor ama öte yandan Türk-Yunan sorunlarına karışmamak adına adalara da herhangi bir şekilde karışmıyor." değerlendirmesi ile ABD'nin bu tercihine dikkati çekti.

  ABD, Yunanistan da 4 üsse yerleşecek #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir