Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.456
0.30%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  ABD'den Ezidiler için kara harekatı sinyali

  ABD’nin, askeri danışmanların tavsiye etmesi durumunda, Irak ordusunun Sincar Dağı’nda saklanan Ezidileri kurtarmasına yardım etmek amacıyla kara birlikleri göndermeyi değerlendireceği belirtildi.
  • 14.08.2014 - 00:09
  ABD'den Ezidiler için kara harekatı sinyali

  ABD den Ezidiler için kara harekatı sinyali #1

  Günlük basın brifinginde konuşan Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Benjamin J. Rhodes, ABD Başkanı Barack Obama’ya ilerleyen günlerde, IŞİD militanlarından kaçarak Sincar Dağları’nda saklanmak zorunda kalan Ezidilere ne şekilde yardım edilebileceğine yönelik bir takım öneriler sunulacağını ifade etti. Rhodes, bu öneriler arasında, kurtarma operasyonunda Amerikan kara birliklerinin kullanılmasının da bulunabileceğini dile getirirken, birliklerin, insani bir göreve yardım için kullanılmasıyla, IŞİD militanlarına karşı mücadele için kullanılması arasındaki farka dikkat çekti. Rhodes, Obama’nın kara birliklerinin savaşmak için gönderilmesini reddettiğini ve buna karşı çıkmaya devam ettiğini de söyledi.

  "HAVA YOLUYLA İNSAN YARDIM YETERSİZ"

  Irak’a gidecek birliklerin, Ezidileri dağdan kurtarmak için oraya gidecek olmalarına rağmen tehlikelerle karşılaşacaklarını ifade eden Rhodes, diğer her yerdeki Amerikan birlikleri gibi, Irak’a gidecek birliklerin de ateş altında kalmaları durumunda kendilerini savunma yetkileri bulunacağını belirtti. Ancak Rhodes, Beyaz Saray’ın, Pentagon’un dün Irak’a gönderdiği değerlendirme ekibi ABD Başkanı Obama’yla iletişime geçene kadar bir yardım operasyonunun nasıl yürütüleceği üzerinde herhangi bir karara varmayacağı bilgisini verdi. Rhodes, 130 personel içeren ekibin birkaç gün içerisinde raporlarını sunacağını söyledi. Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı, Ezidilerin saklandıkları dağdan kurtarılmasına yardım etmek için bir şeyler yapılması gerektiğini sözlerine ekleyerek, “Hava yoluyla insani yardım yapılmasının sürdürülebilir olacağını düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir