Petrol
97.99
-1.62%
Euro
18.4214
-0.60%
Dolar
17.9428
0.03%
Altın
1.038
0.59%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
432.587
-1.28%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  AB'de Kudüs çatlağı: Üç üye ülke karşı çıkıyor

  AB’nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaya hazırlanan ABD’nin hamlesine ortak tepkisi Romanya, Macaristan ve Çekya'nın hamleye karşı tepki geldi.
  • Haber Merkezi
  • 14.05.2018 - 09:03
  AB'de Kudüs çatlağı: Üç üye ülke karşı çıkıyor

  ABD'nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma planları Avrupa Birliği'ni (AB) ikiye böldü. Birliğin, ABD’nin söz konusu hamlesine karşı yayınlamayı planladığı ortak açıklama Macaristan, Romanya ve Çekya tarafından engellendi.

  AB de Kudüs çatlağı: Üç üye ülke karşı çıkıyor #1

  ORTAK AÇIKLAMAYI REDDETTİLER

  Prag'da konuya ilişkin açıklama yapan Çekya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Çekya AB’nin şu anda neden tekrar tekrar bu konu üzerine görüş beyan etmesi gerektiğine ilişkin bir sebep görememektedir" diye konuştu.

  Çek haber ajansı CTK'nin haberine göre sözcü, AB hükümet başkanlarının "iki devletli çözüme bağlılıklarını" ifade eden açıklamayı reddettiklerini söyledi.

  AB de Kudüs çatlağı: Üç üye ülke karşı çıkıyor #2

  TAŞINMA SÖZÜ

  Habere göre açıklama taslağında AB devletlerinin büyükelçiliklerini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımayacakları ifadesi de yer alıyor. Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman kısa süre önce Tel Aviv'deki Çekya Büyükelçiliği'ni Kudüs’e taşımayı arzu ettiklerini söylemişti. Ancak şimdilik Çekya'nın Kudüs'te yalnızca onursal bir konsolosluk açacağı belirtiliyor.

  Romanya'da da konu bir süredir hükümet içinde sert tartışmalara neden oluyor. Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Romanya Büyükelçiliği'nin Kudüs’e taşınmasının "uluslararası hukukun ihlali" anlamına geleceğine işaret ediyor.

  KUDÜS İŞGAL PLANI

  ABD Başkanı Donald Trump, onlarca yıllık ABD politikası ve uluslararası uzlaşıdan saparak 6 Aralık 2017 tarihinde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımış ve şu ana kadar Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacaklarını açıklamıştı.

  Trump'ın tek taraflı hukuksuz kararı İsraillileri memnun ederken Filistinlileri kızdırmış, karara uluslararası toplum tepki göstermişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir