Dolar
8.3212
0.3969%
Euro
9.7213
0.4173%
Altın
1874.12
0.3346%
Borsa
1126.99
0%
G. Altın
500.807
0.6882%
Bitcoin
112753.3
0.1181%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  ABD'nin ilk başörtülü milletvekiline islamofobik tehdit

  ABD'nin ilk başörtülü milletvekili İlhan Ömer, Washington'da bir taksi sürücüsünün "İslamofobik tehdidine" maruz kaldığını söyledi.
  • 08.12.2016 - 12:17
  ABD'nin ilk başörtülü milletvekiline islamofobik tehdit

  acvasdvbasbas

  BBC'nin haberine göre, Minnesota'dan Temsilciler Meclisine seçilen Ömer, taksi şoförünün kendisini başörtüsünü çıkarmakla tehdit ettiğini söyledi. Ömer, olayın, Beyaz Saray'daki siyaset eğitimine katıldıktan sonra otele giderken meydana geldiğini belirterek "Otelime giderken bir taksiye bindim ve şimdiye kadar yaşadığım en nefret dolu, küçültücü, İslamofobik, cinsiyetçi sataşmaya ve tehdide maruz kaldım." dedi.

  "DEAŞ MİLİTANIYMIŞIM GİBİ DAVRANDI"

  Taksicinin kendisine DEAŞ militanıymış gibi hitap ettiğini ve başörtüsünü çıkarmakla tehdit ettiğini anlatan Ömer, "Taksiden alelacele inmeye çalışırken bu hadisenin nasıl sona ereceğinden emin değildim. Olayı hatırladıkça hala titriyorum. Müslümanlara karşı nefretlerini göstermekte nasıl bu kadar cüretkar olabildiklerini anlamaya çalışıyorum. Taksicinin ve kalbinde nefret barındıranların insanlığı için dua ediyorum." ifadesini kullandı.

  POLİSE HABER VERMEDİ

  Washington DC polisi, olayla ilgili şikayet almadıklarını belirtirken Ömer, sosyal medya hesabından sorulan bir soruya, taksici nerede kaldığını bilirken kendisini güvende hissetmediği ve Minneapolis'e döner dönmez olayı rapor edeceği yanıtını verdi. ABD nüfus sayımlarına göre, Minnesota, ülkede en fazla Somalilinin yaşadığı eyalet. Ömer, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı açıklamada, "Bu yeni bir şeylerin başlangıcı. Şehrimizin tarih yazma geleneği var. Kentimin farklı insanlarını temsil ettiğim, onlarla birlikte ve onlar için şampiyon olduğuma mutluyum." demişti.

  Görüş Bildir