Euro
10.3008
-0.08%
Dolar
8.7585
-0.04%
Altın
492.72
0.37%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
389.532
4.37%
13ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 13 C

  Almanya: Maduro demokratik olarak meşru başkan değil

  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Tarafsız değiliz. Halk Meclisi'nin yanındayız. Maduro, demokratik olarak meşru bir başkan değildir." dedi.
  • AA
  • 25.01.2019 - 11:25
  • Güncelleme : 25.01.2019 - 11:25
  Almanya: Maduro demokratik olarak meşru başkan değil

  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Venezuela'daki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

  "MADURO MEŞRU BİR BAŞKAN DEĞİL"

  Dışişleri Bakanlığ'ının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; Bakan Maas'ın, Newyork'taki temasları esnasında, ''Tarafsız değiliz. Halk Meclisi'nin yanındayız. Maduro demokratik olarak meşru bir başkan değildir.'' ifadesini kullandığı belirtildi.

  "GUAİDO'NUN YAPTIKLARINI DESTEKLİYORUZ"

  Açıklamada, Alman hükümetinin AB'li partnerlerle barışçıl bir siyasi süreç ve demokratik yeni seçim çağrısında bulunduğu vurgulandı. Heiko Maas ayrıca Deutsche Welle'ye yaptığı açıklamada, Venezuela'daki iktidar çatışmasında, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guadio'nun tarafında olduklarına işaret ederek, ''Guaido'nun yaptıklarını destekliyoruz.'' dedi.

  Venezuela'daki seçimlerde seçim yasasının bariz şekilde ihlal edildiğini savunan Maas, bu nedenle yeni seçim çağrısında bulunduklarını belirtti. Almanya Dışişleri Bakanı Maas, bugün bazı köşe yazarları ve Hristiyan Demokrat Partili (CDU) siyasetçiler tarafından, Venezuela konusunda net bir duruş sergilemediği iddiasıyla eleştirilmişti.

  Almanya: Maduro demokratik olarak meşru başkan değil #1

  "DESTEK VERMESİ GEREKİYOR"

  Welt gazetesinde yer alan makalede, Maas'ın, Venezuela'daki gelişmelere ilişkin Avrupalı birisi yerine Çinli birisi gibi konuştuğu eleştirisi yapılmıştı.

  Federal Meclis Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Norbert Röttgen de sosyal medya hesabından, ''AB ,Venezuela'daki demokratik güçler lehine açıkça durdu. Ancak, Alman Dışişleri Bakanlığı şu ana kadar pozisyonunu aynı netlikte ifade edemedi. Almanya'nın, Venezuela'nın cesur insanlarının demokrasi mücadelesinde taraf tutması ve destek vermesi gerekiyor.'' paylaşımında bulunarak, Heiko Maas'ı net bir duruş sergilememekle eleştirmişti.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir