Petrol
77.38
-2.48%
Euro
19.6001
0.45%
Dolar
18.6415
0.04%
Altın
1.071
0.97%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.030
-0.88%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Almanya'da yaşayan Türkler parti kuruyor

  Almanya'da yaşayan bir grup Türk kökenli, parti kurmak için çalışma başlattı.
  • DHA
  • 26.06.2016 - 19:55
  Almanya'da yaşayan Türkler parti kuruyor

  almanya

  Berlin'de bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan iş adamı Remzi Aru, kurulacak partinin ismini yerel saat ile 14.53'de "Alman Demokratlar Birliği" (Allianz Deutscher Demokraten) olarak açıkladı.

  SLOGANLARI: BÖLMEK YERİNE ŞEKİLLENDİRMEK

  Burada parti programını dağıtan Aru, partinin sloganını "Bölmek yerine şekillendirmek" olarak belirlediklerini söyledi.

  5 İLE 15 MİLYON ARASINDA OY POTANSİYELİ

  Partinin kurulması için yasal işlemlerin sonbahara kadar tamamlanacağını ifade eden Aru, 2017'nin eylül ayında düzenlenecek genel seçimlere parti olarak katılmayı amaçladıklarını ancak kendisinin bu yıl 18 Eylül'de düzenlenecek Berlin Eyalet Meclisi seçimlerinde bağımsız aday olarak mücadele edeceğini söyledi.

  Almanya genelinde örgütleneceklerini, göçmenlere ve Alman toplumunun geneline ulaşmak istediklerini ifade eden Aru, Almanya genelinde 5 milyon ile 15 milyon arasında bir oy potansiyeline sahip olduklarını savundu.

  "ALMAN PARTİLERİNDEKİ TÜRK KÖKENLİ VEKİLLER BİZİM DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ GİBİ DAVRANMADILAR"

  Bir kaç yıldan beri, özellikle Gezi olaylarından sonra Almanya'da bir parti kurmayı düşündüğünü ifade eden Aru, "Alman partilerindeki Türk kökenli milletvekilleri bizim düşündüğümüz şekilde davranmadılar. Bizim isteklerimizi partilere taşımadılar, tam tersine partilerin isteklerini bize dayatmaya çalıştılar. O zamandan beri vardı. Ermeni tasarısından sonra baktık hiç olmayacak parti kurmaya karar verdik. Gördüğümüz kadarıyla bize büyük bir destek var." dedi.

  "TÜRKİYE'YE GİDİP HDP'Yİ DESTEKLEYENLER BİZE TEPKİ GÖSTERİYOR"

  Almanya'da meclislerdeki Türk kökenli milletvekillerinin yeni partinin kurulmasıyla kendi oylarının azalacağının bilincinde olduklarını ifade eden Aru, "Onları korku sardı. İlginç buluyorum. Türkiye'ye gidip parti bürosu açan Almanlar, Türkiye'ye gidip HDP'yi körükleyen, destekleyen, onun için propaganda yapan, o partinin güçlenmesini isteyen aynı insanlar, 'sen Almanya'da parti kurmakla Almanya'yı bölüyorsun. Bu iyi olmaz. Buradaki azınlıklar için yararlı, faydalı olmaz' diye tavırlar alıyorlar" şeklinde konuştu.

  Parti olarak aile politikasına önem verdiklerini ifade eden Aru, tarihi dayatmaları durdurmak, sığınmacıları desteklemek ve Alman savunma sanayinin ihracatını azaltmayı hedeflediklerini, bu konularda çeşitli öneriler getirdiklerini belirtti..


  Görüş Bildir