Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.196
1.36%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Almanya'da polislerin orman operasyonu durdu

  Almanya'da polislerin orman operasyonu durdu

  Hambach Ormanı'nda ağaçların kesilmesini engellemek isteyenlere yönelik operasyon esnasında bir gazeteci hayatını kaybetti. Bu sebeple İçişleri Bakanlığı, operasyonları durdurma kararı aldı.
  • Haber Merkezi
  • 20.09.2018 - 13:00
  • Güncelleme : 20.09.2018 - 13:13

  Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde bulunan Hambach Ormanı'nda linyit ocağının genişletilmesi için ağaçların kesilmesini engellemek amacıyla kamp kuran çevrecileri görüntülemek isteyen bir gazeteci, 20 metre yükseklikteki ağacın üzerindeki barakadan düşerek yaşamını yitirdi.

  Almanya da polislerin orman operasyonu durdu #1

  Gazetecinin ölümü sonrası İçişleri Bakanlığı Hambach Ormanı'nda çevrecileri çıkartmak için polis tarafından yapılan operasyonun durdurulduğunu açıkladı.

  Almanya da polislerin orman operasyonu durdu #2

  "DEVAM EDEMEYİZ"

  İkinci bir emre kadar tüm operasyonların durduğunu belirten Kuzey Ren Vestfalya İçişlieri Bakanı Reul, "Hiçbir şey olmamış gibi devam edemeyiz" dedi.

  Almanya da polislerin orman operasyonu durdu #3

  Gazetecinin ölümüyle ilgili bir açıklama da Aachen polis sözcüsü Paul Kemen'den geldi. Kemen, "Şunun altını çizmek zorundayım, bu talihsiz kazanın polisin ormandaki barakaları temizleme çalışmalarıyla hiçbir ilgisi yoktur" şeklinde konuştu.

  Almanya'da gazeteci ağaçtan düştü VİDEO

  POLİS ŞİDDETİ

  İçişleri Bakanlığının sözleri her ne kadar operasyonların durduğunu gösterse de yeniden başlaması durumunda şiddetin katlanarak artacağını gösteriyor. Öyle ki, silahsız eylemcilere karşı gözaltında bile sert müdahalelerde bulunan polisler, olası bir operasyon durumunda şiddeti katlayacak.

  Almanya da polislerin orman operasyonu durdu #4

  Alman polisi eylemcileri sürükleyerek gözaltına almış, tekme tokat dayak atmıştı.

  Almanya da polislerin orman operasyonu durdu #5

  HAMBACH ORMANI EYLEMLERİ

  Hambach Ormanı'ndaki eylemler 7. gününde devam ediyor. Hambach Ormanı'nı kurtarmak için çevreciler 51 adet baraka inşa etti. Polis şimdiya kadar 39 barakayı kaldırdı.

  Almanya da polislerin orman operasyonu durdu #6

  Yaklaşık 12 bin yıllık tarihe sahip Hambach Ormanı'nda bulunan asırlık meşe ve kayın ağaçlarının yüzde 90'ının linyit madeni çıkarmak için kesildiğini belirten çevreciler, kalan ağaçları korumak için mücadele veriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir