Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
148.450
-1.71%
11ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 11 C

  Yunanistan'dan Gümülcine müftüsüne hapis cezası

  Gümülcine'de bir Türk köyünde cuma namazına katılan müftüye ''makamı gasp'' suçlaması.
  • AA
  • 06.11.2019 - 20:01
  Yunanistan'dan Gümülcine müftüsüne hapis cezası

  Yunanistan'da, Dedeağaç (Aleksandrupolis) Asliye Mahkemesi, Gümülcine müftüsü İbrahim Şerif’i, Dedeağaç bölgesindeki bir Türk köyünde kılınan Cuma namazına iştirak ettiği için suçlu buldu.

  80 GÜN CEZA

  Mahkeme, Şerif'in 80 gün paraya çevrilebilen hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Müftü Şerif, avukatı aracılığıyla karara itiraz ederek, bir üst mahkemeye başvurdu.

  ''HAYIRLISI ALLAH'TAN''

  Şerif, mahkeme kararıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Dedeağaç köylerinden Musaköy’de cuma namazına katılmamız, makam gasbı sayılarak, 5 Kasım 2019 tarihinde, Dedeağaç mahkemesi tarafından 80 gün cezaya çarptırıldık. Hayırlısı Allah'tan." ifadelerini kullandı.

  RESMİ MAKAMI GASP!

  Gümülcine'deki Müslüman Türk halkı tarafından müftü seçilen İbrahim Şerif, "resmi makamı gasp" suçlamasıyla hakkında açılan çok sayıda davadan mahkum edilmişti. Şerif, başvurduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından haklı bulunmuş ve Yunanistan para cezasına çarptırılmıştı.

  Yunanistan'da, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığın dini liderleri, müftüler ve azınlığa ait vakıfların idare heyetleri devlet tarafından yapılan atama yoluyla belirleniyor. Türk azınlık ise bu uygulamalara karşı çıkarak kendilerinin seçtiği müftülerin görev yapmasını istiyor.

  Yunanistan dan Gümülcine müftüsüne hapis cezası #1

  Yunanistan dan Gümülcine müftüsüne hapis cezası #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir