Petrol
106.33
-6.32%
Euro
17.3983
-0.79%
Dolar
16.987
0.96%
Altın
966.33
-1.17%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
332.325
-1.25%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü

  Bulgaristan'da yoksulluk ve zamlar ile yolsuzluk iddiaları üzerine sokaklara dökülenler, Başbakan Boyko Borisov hükümetinin istifasını istedi.
  • DHA
  • 18.11.2018 - 15:57
  • Güncelleme : 18.11.2018 - 15:57
  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü

  Bulgaristan'da son günlerde hayat pahalığı, yoksulluk ve yapılan zamlar nedeniyle Başbakan Boyko Borisov başkanlığındaki hükümet aleyhine ülkenin çeşitli kentlerinde gösteriler düzenlenerek, hükümet yetkililerinin istifası isteniyor.

  SOSYAL MEDYADAN ÖRGÜTLENDİLER

  Hükümetin ortağı olan aşırı milliyetçi ittifakın eş başkanı Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov'un hafta içi protestolar üzerine istifa etmesinin ardından bugün ülke genelinde yine protesto eylemleri düzenlendi.

  Sosyal medya üzerinden örgütlenen Bulgarlar, başkent Sofya başta olmak üzere ülkenin büyük şehirlerinde protestolarda bulunup, komşu ülkelere giden kara yollarını kapattı.

  Sofya'da protestolar, başbakanlık ve parlamento binaları önünde gerçekleştirildi. Bulgarlar; yoksulluk, araç sigortası, akaryakıt zammı nedeniyle hükümetin istifasını ve politik siyaset sisteminin değişmesini isterken, başkentte trafik kilitlendi; bazı yollar ise kesildi.

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü #1

  BAŞBAKAN YARDIMCISININ "BAĞIRGAN KADINLAR" AÇIKLAMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

  Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov, engelli çocuklara daha iyi yaşam, sosyal erişim ve hizmet isteyen annelere yönelik "Çocuklarını spekülasyon amacı ile kullanan, bağırgan kadınlar" açıklamasında bulunmuştu. Engellilerin hükümet aleyhine protestolarını artırması üzerine Simeonov'un "Bağırıp, çağıran kadınlar, toplayın sözde hasta çocuklarınızı ve onları maymun gibi sokaklarda dolaştırmayın" demesi ise büyük tepki çekmişti.

  Tepkiler üzerine Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Simeonov, hafta içi istifa etti. Simeonov'un istifasına yol açan engelli aileleri yine sokaklara çıkıp, hükümetin de istifa etmesi için gösterilerde bulundu.

  YUNANİSTAN YOLUNU KAPATTILAR

  Bulgaristan'ın Türkiye ile Yunanistan sınırındaki protestocular ise Haskova ve diğer şehirlerden gelenlerin toplanmasıyla Türkiye'ye 20, Yunanistan'a 3 kilometre uzaklıktaki Svilengrad ilçesinde toplandı. Belediye önünde protesto yapan göstericiler, daha sonra Hoskova'dan gelenlerle birlikte Yunanistan'a giden kara yolunu araçlarla trafiğe kapattı. Bulgar polisinin geniş güvenlik önlemi aldığı ve göstericilere müdahalede bulunmadığı gözlendi.

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü #2

  SOĞUK HAVAYA ALDIRMADILAR

  Ailelerin soğuk havaya rağmen çocuklarıyla katıldığı protestolar sırasında Bulgar bayrakları taşınırken, sık sık düdükler çalındı. Protestocular 'Hükümet istifa', 'Mafya istemiyoruz', 'Çocuklarımızın geleceğini istiyoruz' yazılı dövizler taşıdı. Protestolar, akşam saatlerinde kadar sürdürüldü.

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü #3

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü #4

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü #5

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü #6

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü #7

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü #8

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü #9

  Bulgarlar, hükümetin istifası için sokaklara döküldü #10


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir