Petrol
94.72
-3.49%
Euro
18.3172
-0.45%
Dolar
17.9621
0.17%
Altın
1.028
-1.03%
Borsa
2865
0.02%
Bitcoin
435.900
-1.87%
24ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 24 C

  Charlie Hebdo Papa'nın açıklamalarına saçmalık dedi

  Charlie Hebdo Genel Yayın Yönetmeni Gérard Biard, katliam sonrası Papa Francis'in, "Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz. Anneme küfreden yumruğu yer" açıklaması için "Saçmalık" dedi.
  • DHA
  • 09.02.2015 - 15:49
  Charlie Hebdo Papa'nın açıklamalarına saçmalık dedi

  Charlie Hebdo Papa nın açıklamalarına saçmalık dedi #1

  12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı sırasında Londra’da bulunan Charlie Hebdo’nun genel yayın yönetmeni Gérard Biard, İtalyan La Repubblica gazetesine saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

  "PAPA SAÇMALADI"

  Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'in, Charlie Hebdo saldırısını yorumlarken, “Anneme küfredeni bir yumruk bekler” ifadelerini kullanmasını değerlendiren Biard “Bu bir Papa’nın ilk defa saçmalaması değil ve son da olmayacak. Bu bizi çok da ilgilendirmiyor aslında” dedi.

  "KENDİMİZE YENİ BİR YER HAZIRLIYORUZ"

  23 yıldır bu dergide çalışan ve selefinin bu saldırıda öldürülmesi üzerine genel yayın yönetmenliğini devralan Biard, ara verdikleri yayınlarını 25 Şubat’tan itibaren sürdüreceklerini hatırlatarak, “Bu zamana ihtiyacımız vardı. Halen bir yerimiz yok. Halihazırda Libération gazetesi bizi binasında konuk ediyor. Kendimize yeni bir yer arıyoruz, ama orada güvenliğin garanti altına alınması lazım” dedi.

  "MUHAMMED VE İSA PEYGAMBERLERİ ÇİZMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

  Bundan sonraki ilk sayının kapağında ne olacağına ilişkin Biard, “Bu konuya ilişkin kendimize sorular yöneltiyoruz, ama henüz cevaplarımız yok. Daha önce yaptığımız işe geri dönmek istiyoruz. Biz değişmek istemiyoruz, yoksa bu teröristlere hak verir gibi olur. Gülmeye ve her şeyle dalga geçmeye devam edeceğiz. Muhammed, İsa, Buddha… Aktüalite bizi yönlendiriyor. Biz saplantıların esiri değiliz. Şu günlerde gazete bayilerinde olsaydık, Strauss Kahn’ın alemlerine ilişkin bir kapakla çıkardık” diye konuştu.

  "GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

  Dergiyi yenileyeceklerini açıklayan Biard, tarzlarını değiştirmeden yeni çizerlerle yollarına devam edeceklerini belirtti. Laikliğin savunucusu oldukları için saldırının hedefi olduklarını ifade eden Biard, bundan geri adım atmayacaklarının altını çizdi.

  "TEHDİTLER SON BULMAZ"

  Pakistanlı eski bakan Ghulam Ahmad Bilour’un, saldırıda elinden ve omzundan yaralanan “Riss” imzalı karikatürist ve derginin yeni şefi Laurent Sourisseau’nun öldürülmesi halinde 200 bin dolar ödül koymasını değerlendiren Biard, “Bize karşı tehditlerin sihirli bir şekilde son bulacağına inanmak hayali olur. Pakistanlı eski bakan konusunda belki Fransız hükümeti müdahale edip, bu ülkeyle diplomatik ilişkilerini açıklığa kavuşturmaya çalışmalı” dedi.

  Saldırının ardından kendilerine bağışlanan 2 milyon Euro’nun bir kısmını, hayatını kaybeden meslektaşlarının ailelerine vereceklerini, bir kısmını düşünce özgürlüğü konusundaki çalışmalar için oluşturacakları fona aktaracaklarını söyleyen Biard, dünyada zulme uğrayan karikatüristler için de büyük bir pay ayıracaklarını ekledi.

  Papa Francis Charlie Hebdo katliamı hakkında konuştu

  Charlie Hebdo Papa nın açıklamalarına saçmalık dedi #2

  Cameron Papa'nın Charlie Hebdo yorumunu eleştirdi

  Charlie Hebdo Papa nın açıklamalarına saçmalık dedi #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir