Petrol
108.53
-0.52%
Euro
17.4789
-1.95%
Dolar
16.5265
-2.12%
Altın
974.51
-1.77%
Borsa
2538
-0.64%
Bitcoin
346.198
-4.79%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  DAEŞ'in ne kadar toprak kaybettiği belli oldu

  IHS'in yayımladığı yeni bir araştırmaya göre, DAEŞ Ocak 2015'ten bu yana kontrolündeki toprakların yüzde 28'ini fazlasını kaybetti
  • Haber Merkezi
  • 09.10.2016 - 14:44
  DAEŞ'in ne kadar toprak kaybettiği belli oldu

  DAEŞ in ne kadar toprak kaybettiği belli oldu #1

  Bu yılın ilk dokuz ayında DAEŞ'in kontrolündeki toprakların yüzölçümü 78 bin kilometrekareden 65 bin 500 kilometrekareye düştü.

  IHS'in analizine göre örgütün şu anda kontrolünde bulunan bu alan Sri Lanka'nın yüzölçümüyle aynı. DAEŞ'in son üç ay içindeki toprak kaybı ise yavaş oldu. Örgüt Temmuz ayından bu yana sadece 2800 kilometrekarelik alan kaybetti.

  'RUSYA'NIN DAEŞ'E SALDIRILARINDA DÜŞÜŞ'

  BBC Türkçe’nin haberine göre; IHS bunun, Rusya'nın DAEŞ hedeflerine yönelik saldırılarının azalmasıyla aynı döneme denk geldiğini belirtti.

  IHS'in Rusya uzmanı Alex Kokcharov, "Geçen Eylül ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın görevinin uluslararası terörizmle ve özellikle de DAEŞ'le mücadele olduğunu söyledi" dedi ve ekledi:

  "Verilerimiz bunun böyle olmadığını ortaya koyuyor. Rusya'nın önceliği Esad yönetimine askeri destek sağlamak ve büyük ihtimalle Suriye iç savaşını çok taraflı bir çatışmadan, sadece Suriye yönetimi ve DAEŞ gibi cihatçı grupların olduğu iki taraflı bir çatışmaya dönüştürmek; dolayısıyla da muhalefete uluslararası desteği zayıflatmak."

  'ÖLÇEK OLARAK KÜÇÜK OLSA DA STRATEJİK AÇIDAN ÖNEMLİ KAZANIMLAR'

  Bununla birlikte uzmanlar, örgütün son aylardaki kayıplarının da önemli olduğunu belirtiyor.

  DAEŞ, Türkiye tarafından düzenlenen operasyonla Cerablus bölgesinde güneye doğru geriletildi.

  Irak güçleri örgütün bu ülkedeki kalesi Musul'un 60 kim güneyindeki, stratejik bir konumdaki Kayyarah Hava Üssü'nde denetimi ele geçirdi.

  Suriye Demokratik Güçleri (SDF) Memnbic kasabasını ve çevresindeki yolları ele geçirerek DAEŞ'in 'fiili başkenti' Rakka ile Türkiye sınırı arasındaki bağlantıyı kesti.

  IHS'in kıdemli uzmanı Columb Strack, "DAEŞ'in Temmuz ayından bu yana yaşadığı toprak kayıpları ölçek anlamında nispeten az ancak stratejik önem açısından benzersiz" dedi.

  MUSUL OPERASYONU

  Irak'ta Musul operasyonun bu ayın sonunda başlaması bekleniyor.

  Operasyonun başarılı olması durumunda örgütün büyük bir darbe alacağı düşünülüyor.

  DAEŞ, kenti 2014 yazında ele geçirmişti.

  Iraklı yetkililer Musul'un alınmasıyla ülkede DAEŞ'in kontrolünün tamamen ortak kalkacağını söylüyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir