Euro
8.9844
-0.01%
Dolar
7.409
-0.14%
Altın
445.62
-0.03%
Borsa
1.569
0.28%
Bitcoin
260.801
-4.73%
4ºC
İstanbul
Açık 4 C

  Hunt: AB ile İngiltere'nin ilişkisi tehdit altında

  İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, AB ile İngiltere'nin kuracağı ilişkinin tehdit altında olduğunu açıkladı.
  • AA
  • 18.02.2019 - 15:18
  Hunt: AB ile İngiltere'nin ilişkisi tehdit altında

  İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Brexit sürecine ilişkin, "İki tarafın da güven ve vizyona ihtiyacı var. Çünkü İngiltere'nin, gelecek 25 yılda Avrupalı komşularıyla inşa edeceği ilişki tehdit altında." değerlendirmesinde bulundu.

  Hunt: AB ile İngiltere nin ilişkisi tehdit altında #1

  "KRİTİK SON DÖNEMEÇ"

  Hunt, Brüksel'de düzenlenen AB Dışişleri Konseyi öncesinde, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Brexit görüşmelerinin "kritik son dönemece" girdiğini belirten Hunt, İngiltere'nin, AB'den çıkacağı tarih olan 29 Mart'tan önce çözüm sağlanabileceğini düşündüğünü söyledi.

  İngiliz Parlamentosu'nda çoğunluğun nasıl elde edilebileceğinin bilindiğini anlatan Hunt, İngiltere'nin Hayırlı Cuma Anlaşması'na güçlü bağlılığını teyit etti. Hunt, "İki tarafın da güven ve vizyona ihtiyacı var. Çünkü İngiltere'nin, gelecek 25 yılda Avrupalı komuşlarıyla inşa edeceği ilişki tehdit altında." diye konuştu.

  Hunt: AB ile İngiltere nin ilişkisi tehdit altında #2

  AVAM KAMARASI'NDA REDDEDİLMİŞTİ

  İngiltere'nin, normal takvime göre 29 Mart'ta, AB'den resmen ayrılmış olması gerekiyor. Ancak Başbakan Theresa May, AB ile vardığı Brexit anlaşmasının 15 Ocak'ta Parlamento'da ezici çoğunlukla reddedilmesinin ardından başlattığı yeniden müzakere sürecine de Parlamento'dan destek almayı başaramamıştı.

  May'in, Kuzey İrlanda sınırına ilişkin "tedbir maddesi"ni değiştirmeye yönelik girişimine destek talep eden önerge de Parlamento'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda reddedilmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir