Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.529
1.50%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C
  İngiltere ile Fransa arasındaki kaçak göçmen sorunu

  İngiltere ile Fransa arasındaki kaçak göçmen sorunu

  İngiltere, yasa dışı göçe karşı sert önlemler alıyor. Buna göre Manş Tüneli'ne daha fazla güvenlik, tel ve eğitimli köpek konuşlanacak.
  • AA
  • 03.08.2015 - 23:20

  ingiltere

  İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Manş Tüneli'nde yaşanan kaçak göçmen sorunuyla ilgili önlemlerin artırıldığını, bu çerçevede Fransa tarafına ilave 100 güvenlik görevlisi gönderileceğini bildirdi.

  DAHA FAZLA TEL ÖRGÜ, EĞİTİMLİ KÖPEK

  Öte yandan geçen hafta ülkesi ile Fransa arasındaki Manş Tüneli'nde yaşanan kaçak göçmen sorunuyla ilgili önlemlerin artırılması kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşen İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa tarafına daha fazla tel örgü ile özel eğitimli köpeklerin yer aldığı ekipler yerleştirileceğini söylemişti.

  7 MİLYON STERLİN EK KAYNAK

  İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May ile Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve da Calais'te güvenliğin artırılması için 7 milyon sterlin ek kaynak sağlanması konusunda anlaşmıştı.

  İngiltere ile Fransa arasındaki kaçak göçmen sorunu #2

  İngiltere ile Fransa arasındaki kaçak göçmen sorunu #3

  İngiltere ile Fransa arasındaki kaçak göçmen sorunu #4

  İNGİLİZ KABİNESİ ACİL TOPLANDI

  Hammond, binlerce kaçak göçmenin Fransa ile İngiltere'yi bağlayan Manş Tüneli'nden geçmeye çalışmasına ilişkin düzenlenen, hükümetin acil kabine toplantısı "Cobra"ya başkanlık etti.

  Toplantının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Hammond, yasa dışı göçle mücadele kapsamında, Manş Tüneli'nin işletmesini yürüten demiryolu şirketi Eurotunnel'ın gözetleme ve güvenlik önlemlerinin artırılacağını kaydetti.

  FRANSA TARAFINA İLAVE 100 KORUMA

  Hammond, "Güvenlik ve koordinasyonun artırılması kapsamında Eurotunnel şirketi, olayların nedeninin köküyle mücadelede de Fransız hükümetiyle yakından çalışıyoruz. Eurotunnel, İngiltere'nin önümüzdeki birkaç gün içinde Fransa'nın Calais bölgesinde ilave 100 koruma görevlisinin yerleştirilmesi teklifini kabul etti. Tel örgüler de halihazırda kuruluyor" yazdı.

  Konuyla ilgili basına da açıklamalarda bulunan Hammond, Fransız yetkililerle işbirliği içinde olduklarını söyledi.

  İki ülkenin aldığı önlemlerin etkisinin görülmeye başladığını aktaran Hammond, "Alınan önlemlerin etkilerini önümüzdeki 1-2 gün içinde daha fazla görmeyi bekliyorum. Krizin denetimini ele aldık diye düşünüyorum" dedi.

  KAÇAK GÖÇMEN SORUNU

  Hayatlarını tehlikeye atarak tünelden geçmeye çalışan kaçak göçmenler, iki ülke arasında ulaşımın aksamasına neden oluyor. Bu yaz tünelin Fransa tarafından İngiltere'ye geçmeye çalışan 9 kişi hayatını kaybetmişti. İngiliz basını 3 bin 500'den fazla kaçak göçmenin geçen hafta tüneli kullanarak, Fransa'dan İngiltere'ye geçmeye çalıştığını bildirmişti.


  Görüş Bildir