Euro
9.4889
0.08%
Dolar
7.9525
0%
Altın
462.69
0.15%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
141.699
-6.56%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C
  İngiltere'de Boris erken seçim istedi

  İngiltere'de Boris erken seçim istedi

  İngiliz Parlamentosu, Brexit tarihini ertelemesini zorunlu kılan yasa tasarısını onayladı. Boris, erken seçim talebini iletti. Parlamento erken seçime de "Hayır" dedi.
  • AA
  • 04.09.2019 - 23:12
  • Güncelleme : 04.09.2019 - 23:12

  İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda bu akşam yapılan oylamada, anlaşmasız Brexit'i engellemek için muhalefetin gündeme taşıdığı yasa tasarısı 299'a karşı 327 oyla kabul edildi.

  Tasarıya göre İngiliz hükümeti, 19 Ekim'e kadar AB ile Brexit anlaşması sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa AB'den, Brexit için 3 aylık erteleme talep etmek zorunda olacak.

  Tasarı, AB'nin farklı tarih teklif etmesi durumunda da bunu kabul veya ret yetkisinin İngiliz hükümetinde değil, Parlamento'da olmasını öngörüyor.
  Tasarıda son anda yapılan değişikliğe göre, Theresa May'in AB ile vardığı Brexit anlaşmasının güncellenmiş şeklinin de Parlamento tarafından oylanması gerekecek.

  İngiltere de Boris erken seçim istedi #1

  BORİS TATİL KARARI ALMIŞTI

  Başbakan Boris Johnson, milletvekillerinin Brexit sürecine müdahil olmasını engellemek için geçen hafta 9 Eylül-14 Ekim'de Parlamento'yu tatil etme kararı almıştı.

  Bunun üzerine çalışmalarını hızlandıran muhalefet partileri, iktidar partisindeki 21 muhalif milletvekilinin de desteğiyle dün Parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten kendi ellerine almıştı.

  Muhalefet partileri, anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük tasarıyı bugün Parlamento'ya sunmuştu.

  Tasarı, Avam Kamarası'ndaki bütün aşamaları tamamlayıp kabul edilerek, Parlamento'nun üst kanadı Lordlar Kamarası'na sevk edildi. 
  Lordlar Kamarası'nın da tasarıyı yarın hızla gündemine alıp onaylamasının ardından tasarının, cuma günü yasalaşması bekleniyor.

  İngiltere de Boris erken seçim istedi #2

  ERKEN SEÇİM OYLAMASI

  Parlamento dün gece, ayrıca hükümetin verdiği erken seçim teklifini de görüşerek karara bağladı. Parlamento, 3'te 2'lik çoğunlukla alabileceği erken seçim isteğini kabul etmedi. En az 434 milletvekilinin onayı gereken erken seçim talebine, 298 evet oyu verildi. Talep böylece reddedildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir