Petrol
111.42
-0.04%
Euro
17.4793
0.06%
Dolar
16.3601
-0.03%
Altın
973.8
-0.10%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
488.359
1.91%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  İngiltere'de Filistin'in tanınması için yasa tasarısı sunuldu

  İngiltere'nin ilk Filistin kökenli parlamenteri Layla Moran, Filistin'in devlet olarak tanınmasını zorunlu kılacak tasarıyı Avam Kamarası'na sundu.
  • AA
  • 22.11.2018 - 00:08
  İngiltere'de Filistin'in tanınması için yasa tasarısı sunuldu

  Liberal Demokrat Moran, Londra'nın Filistin'i tanıması için hareket geçti. Bu konuda bir tasarı hazırlayarak Avam Kamarası'na sunan Moran, açıklamasında, "Filistinli olduğum ve bir Filistin devletinin var olduğu bir gerçek. Fakat Britanya'nın onu tanıması gerekiyor. Dolayısıyla bugün sunduğum tasarı, bunun kanunlaşması yolunda ilk adım" ifadelerini kullandı.

  "MASAYA EŞİT ŞEKİLDE OTURULMALI"

  Moran, iki devletli çözümden yana olduğunu ancak tarafların masaya eşit şekilde gelmesi gerektiğini belirtti.

  İngiltere de Filistin in tanınması için yasa tasarısı sunuldu #1

  İngiltere'nin, Filistin toprakları üzerinde İsrail devletinin kurulmasına zemin hazırlayan Balfour Deklarasyonu'ndaki rolüne atıfta bulunan Moran, "Britanya'nın oynadığı rolü ve barış görüşmelerini yeniden başlatma konusunda, oynaması gereken rolü tanıması hayati öneme sahip" dedi.

  İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME DESTEK ÇAĞRISI

  İngiltere'nin Filistin'i devlet olarak tanımasının tek başına çözüm olmayacağını belirten Moran, ancak bunun, dünya çapındaki Filistinlilerin kaybettiği umudu yeniden ateşleyebileceğini dile getirdi.

  Moran, İsrail ve Filistin arasında barış ve iki devletli çözüme inanan herkesi, tasarıya destek olmaya çağırdı.

  Söz konusu tasarının, kabul edilmesi durumunda İngiltere hükümetinin, 3 ay içinde Filistin'i devlet olarak tanıması gerekecek.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir