Petrol
87.06
0.21%
Euro
19.6135
-0.01%
Dolar
18.6394
0.03%
Altın
1.078
-0.16%
Borsa
4978
-1.34%
Bitcoin
321.376
-0.68%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  İran, Suriye koridorundan Akdeniz'e geçiyor

  İran ordusu, Tahran'dan Akdeniz'e bağlanan güzergahı askeri amaçlı kullanmak için devreye soktu.
  • AA
  • 17.12.2017 - 18:32
  İran, Suriye koridorundan Akdeniz'e geçiyor

  Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye-Irak sınır hattının iki tarafında işgal ettiği bölgelerin Beşşar Esed rejimi ve İran destekli Haşdi Şabi'nin eline geçmesi üzerine bu güzergahta askeri hareketlilik başladı.

  EKDENİZ'E SEVKİYAT

  İran, Irak üzerinden Akdeniz’e eriştiği koridorda ilk sevkiyatı yaptı. Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'de elindeki son büyük yerleşim olan Bukemal'i geçen ay rejim güçlerine bırakmasıyla rejim ve destekçisi yabancı terörist güçler, Suriye-Irak sınırında büyük bir alanının kontrolünü ele geçirdi.

  TAHRAN-AKDENİZ KORİDORU DEVREYE GİRDİ

  Irak-Suriye hattının rejim ve İran destekli grupların eline geçmesini fırsata çeviren İran, Şam üzerinden Akdeniz’e uzanmasını amaçladığı koridorun Tahran- Şam hattını fiili olarak hayata geçirdi.

  Rejim ve Haşdi Şabi güçlerinin sınır hattında buluşmasının ardından, aralarında İran devrim muhafızları ve İran destekli Haşdi Şabi güçlerinden militanları taşıyan bir askeri konvoy, Suriye’nin Irak sınırındaki Bukemal ilçesi üzerinden Deyrizor kentine girdi.

  İRAN'IN SURİYE'DEKİ ASKERİ VARLIĞI

  İran böylece Tahran-Şam karayolu hattını askeri amaçlarla kullanmaya başladı. Irak üzerinden Suriye'ye uzanan hat sayesinde İran, Suriye'deki askeri varlığını daha kolay bir şekilde sürdürebilme imkanına kavuştu.


  Görüş Bildir