İsrail askerleri AP heyetini alıkoydu

54

Avrupa Parlamentosu, İtalyan ve Yunanistanlı milletvekilleri ile Filistinli gözlemcileri Filistin'deki durumu gözlemlemeri için El-Hilal kentine gönderdi. Heyeti gören İsrail askerleri önce göz yaşartıcı, ardından da gaz ve ses bombaları attı.

Heyeti bir binada sıkıştıran İsrail askerleri, inceleme üzerindeki ekibi 3 saat alıkoydu. Sergilenen bu tavrın ardından Avrupa ülkelerinin İsrail ile ortaklık anlaşmalarının askıya alınması istendi.

İsrail askerleri AP heyetini alıkoydu

AVRUPA'DA İSRAİL'E TEPKİ BÜYÜYOR

Açıklamada, Avrupa ülkelerine, milletvekillerine yönelik tutumundan dolayı İsrail'le ortaklık anlaşmasını askıya alma çağrısı yapıldı.

Jerusalem Post gazetesinin 30 Ağustos tarihli haberine göre, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, El-Halil kentinin orta kesiminde yaşayan yaklaşık bin Yahudi yerleşimcinin Ramallah yönetimine bağlı belediyeden ayrılması yönünde karar aldıklarını açıklamıştı.

İsrail askerleri AP heyetini alıkoydu

EL - HALİL İKİYE AYRILMIŞTI

İsrail ile Filistin arasında 1997'de yapılan anlaşma ile El-Halil kenti, H1 ve H2 olmak üzere iki kısma ayrılmıştı. Kentin yüzde 80'i tümüyle Filistin yönetiminin kontrolüne, yüzde 20'lik bölümü ise güvenlik bakımından İsrail'e, idari olarak ise Filistin'e bağlanmıştı.

El-Halil'in tamamındaki belediye hizmeti söz konusu tarihten bu yana Filistin yönetimi tarafından sağlanıyor.