Euro
10.0623
-0.06%
Dolar
8.4574
0.02%
Altın
497.33
0.03%
Borsa
1.392
2.27%
Bitcoin
336.859
-1.08%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  İsrail askerleri AP heyetini alıkoydu

  Filistinlilerin durumlarını gözlemlemek için gönderilen heyete gaz ve ses bombası atan İsrail askerleri, Avrupa'nın tepkisini çekti.
  • AA
  • 21.09.2017 - 06:32
  İsrail askerleri AP heyetini alıkoydu

  İsrail askerleri AP heyetini alıkoydu #1

  Avrupa Parlamentosu, İtalyan ve Yunanistanlı milletvekilleri ile Filistinli gözlemcileri Filistin'deki durumu gözlemlemeri için El-Hilal kentine gönderdi. Heyeti gören İsrail askerleri önce göz yaşartıcı, ardından da gaz ve ses bombaları attı.

  Heyeti bir binada sıkıştıran İsrail askerleri, inceleme üzerindeki ekibi 3 saat alıkoydu. Sergilenen bu tavrın ardından Avrupa ülkelerinin İsrail ile ortaklık anlaşmalarının askıya alınması istendi.

  İsrail askerleri AP heyetini alıkoydu #2

  AVRUPA'DA İSRAİL'E TEPKİ BÜYÜYOR

  Açıklamada, Avrupa ülkelerine, milletvekillerine yönelik tutumundan dolayı İsrail'le ortaklık anlaşmasını askıya alma çağrısı yapıldı.

  Jerusalem Post gazetesinin 30 Ağustos tarihli haberine göre, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, El-Halil kentinin orta kesiminde yaşayan yaklaşık bin Yahudi yerleşimcinin Ramallah yönetimine bağlı belediyeden ayrılması yönünde karar aldıklarını açıklamıştı.

  İsrail askerleri AP heyetini alıkoydu #3

  EL - HALİL İKİYE AYRILMIŞTI

  İsrail ile Filistin arasında 1997'de yapılan anlaşma ile El-Halil kenti, H1 ve H2 olmak üzere iki kısma ayrılmıştı. Kentin yüzde 80'i tümüyle Filistin yönetiminin kontrolüne, yüzde 20'lik bölümü ise güvenlik bakımından İsrail'e, idari olarak ise Filistin'e bağlanmıştı.

  El-Halil'in tamamındaki belediye hizmeti söz konusu tarihten bu yana Filistin yönetimi tarafından sağlanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir