Euro
10.1065
0.01%
Dolar
8.568
0.18%
Altın
493.97
-0.07%
Borsa
1.349
0%
Bitcoin
316.211
-2.50%
27ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 27 C

  İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlalleri

  İsrail'in, Batı Şeria'nın kuzeyindeki El-Ağvar bölgesinde verilen su da önemli miktarında kısıtlamaya gittiği belirtildi.
  • AA
  • 07.09.2017 - 15:54
   İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlalleri

  qeqe

  İsrail'in, Batı Şeria'nın kuzeyindeki El-Ağvar bölgesinde bazı yerleşim yerlerine verilen içme ve sulama suyu miktarında kısıtlamaya gittiği bu nedenle insani bir krizin patlak verebileceği uyarısında bulunuldu.

   İsrail in Filistinlilere yönelik ihlalleri #2

  Ağvar Yerleşim Projeleri Sorumlusu Mutez Beşşarat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batı Şeria'nın yüzde 30'unu oluşturan ve doğal zenginlikleriyle öne çıkan Ağvar'ın Kuzey Ağvar bölgesinde yer alan Kerdele, Berdele ve Aynu'l Beyda'da yaşam şartlarının, içme ve sulama suyu sıkıntısından dolayı oldukça zorlaştığını söyledi.

  "İNSANİ KRİZ KAPIDA"

  Beşşarat, "İsrail yönetimi, yerleşim birimlerine verilen su miktarında dün itibarıyla kısıtlamaya gitti. Bölge sakinlerinin kendi imkanlarıyla kazdığı kuyusunu yıktı. Verilen su miktarı, ihtiyaçların üçte birini dahi karşılamıyor. Su kıtlığının devam etmesi, binlerce dönüm tarım arazisinin kuruması anlamına geliyor ve hayvancılığı tehdit ediyor." dedi.

  Bölge sakinlerinin geçimini hayvancılık ve tarımla temin ettiğine işaret eden Beşşarat, "trajik" olarak nitelendirdiği mevcut durum nedeniyle insani bir krizin patlak verebileceği uyarısında bulundu.

   İsrail in Filistinlilere yönelik ihlalleri #3

  AĞVAR'DA KARDELERİNE TERKEDİLEN FİLİSTİNLİLER

  Ürdün sınırına komşu ve verimli topraklarıyla bilinen Ağvar bölgesinde 10 bin Filistinli yaşıyor. İsrail, beş bini Kuzey Ağvar bölgesinde yaşayan Filistinlilere inşaat ruhsatı vermediği için çinko baraka ve çadırlarda barınıyorlar.

   İsrail in Filistinlilere yönelik ihlalleri #4

  Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Antlaşması" çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, "güvenliği" İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin "idare ve güvenliği" İsrail'e bırakılmıştı.

   İsrail in Filistinlilere yönelik ihlalleri #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir