Euro
10.3292
-1%
Dolar
8.8238
-0.48%
Altın
496.73
-0.47%
Borsa
1.391
0.48%
Bitcoin
382.023
-0.86%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  İsrailli aşırı sağcı milletvekili Mescid-i Aksa'yı bastı

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi Milletvekili Yehuda Glick, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.
  • AA
  • 28.01.2019 - 12:38
  İsrailli aşırı sağcı milletvekili Mescid-i Aksa'yı bastı

  İsrailli aşırı sağcı milletvekili Mescid-i Aksa yı bastı #1

  Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, aşırı sağcı milletvekili Glick ve beraberindeki bir grup fanatik Yahudi, İsrail polisi eşliğinde Harem-i Şerif'in avlusuna girdi.

  BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

  Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen İsrailli milletvekillerinin öncülerinden sayılan Glick, geçen yıl birçok kez Harem-i Şerif'e girmişti. Glick, en son geçen yıl 3 Aralık'ta beraberindeki bir grup fanatik Yahudi'yle, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemişti.

  İsraillilerin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskınlar nedeniyle, Filistinliler ile İsrail güçleri arasında yaşanan gerginlik sebebiyle Başbakan Binyamin Netanyahu, Ekim 2015'te, İsrail Meclisi üyesi milletvekilleri ve bakanların Mescid-i Aksa'ya girmelerini yasaklamıştı.

  3 AYDA BİR İZİN

  Netanyahu, yaklaşık 3 yıllık yasağın ardından temmuz ayında İsrailli milletvekillerinin, 3 ayda bir kez olmak üzere Mescid-i Aksa'ya girmelerine izin vermişti.

  İsrail polisi ise geçen aylarda İsrailli milletvekillerinin, ayda bir kez Mescid-i Aksa'ya girişine izin verileceğini duyurmuştu. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

  Yahudiler; Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir