Euro
10.3029
-0.3%
Dolar
8.6352
-0.17%
Altın
495.69
0.19%
Borsa
1.41
0%
Bitcoin
298.733
4.05%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Joe Biden ve Abdülfettah el-Sisi, Gazze'deki son durumu görüştü

  ABD Başkanı Biden ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi yaptıkları telefon görüşmesinde Gazze'de sağlanan ateşkesi ve bölgeye yapılacak insani yardımları ele aldı.
  • AA
  • 25.05.2021 - 01:44
  Joe Biden ve Abdülfettah el-Sisi, Gazze'deki son durumu görüştü

  Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada ABD Başkanı Joe Biden ve Abdülfettah el-Sisi'nin bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

  Açıklamada, "Biden, Sisi'ye İsrail ve Gazze'deki son çatışmaların bitirilmesi ve şiddetin yeniden çıkmamasını sağlamak için ABD ile yaptığı başarılı diplomasi ve iş birliği için teşekkür etti." ifadesine yer verildi.

  BLINKEN BÖLGEYE GİDECEK

  İki liderin Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine insani yardım sağlanması ve Hamas yerine bölgedeki halkın yararına olacak şekilde Gazze'nin yeniden inşası konusunda görüş alışverişinde bulunduğunun aktarıldığı açıklamada, "Biden, Dışişleri Bakanı Antony Bilinken'dan bölgeye bu ihtiyaçlar için bir ziyaret gerçekleştirmesini istediğini söyledi." bilgisi paylaşıldı.

  HEDASİ BARAJI GÜNDEME GELDİ

  Biden'ın görüşmede Büyük Hedasi Barajı konusunda Mısır'ın Nil Nehri sularına erişimi için endişelerini anladığını bildirdiği ve Mısır, Sudan ve Etiyopya'nın meşru ihtiyaçları doğrultusunda bir diplomatik çözüm vurgusu yaptığı aktarıldı.

  İki liderin Libya'da aralık ayında yapılması planlanan seçimlere desteğini de vurguladığının belirtildiği açıklamada, "İki lider, tüm yabancı askeri güçlerin Libya'dan çıkarılması gerektiğini vurguladı." bilgisi paylaşıldı.

  Biden ve Sisi'nin, Irak hükümetinin "tam egemenlik ve bağımsızlık" konusundaki çabalarını desteklediklerini bir kez daha dile getirdiğine işaret edilen açıklamada, "Başkan Biden, Mısır'daki insan hakları konusunda yapıcı bir diyaloğun önemine dikkat çekti. İki lider, güçlü ve etkin bir Mısır-ABD ilişkisine yönelik taahhütlerini bir kez daha yineledi." ifadesi yer aldı.

  1 HAFTADA 2 GÖRÜŞME

  Biden ve Sisi, 20 Mayıs Perşembe günü telefonda görüşmüş ve Gazze'de ateşkes çağrısı yapmıştı. Aynı gün içinde Gazze'de ateşkes duyurulmuştu.

  Bugünkü telefon görüşmesiyle Biden ve Sisi 1 hafta içindi ikinci kez telefonda görüşmüş oldu.

  Joe Biden ve Abdülfettah el-Sisi, Gazze deki son durumu görüştü #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir