Petrol
96.57
0.07%
Euro
18.2956
0.10%
Dolar
17.9278
0.16%
Altın
1.033
-0.01%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
420.047
-2.36%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Kıbrıs 2 milyon Euro'ya AB vatandaşlığı dağıttı

  2013'de 'Altın Vize' uygulaması başlatan Kıbrıs, 2 milyon Euro'luk yatırım karşılığında AB vatandaşlığı hakkı kazandırdı.
  • 19.09.2017 - 07:23
  Kıbrıs 2 milyon Euro'ya AB vatandaşlığı dağıttı

  Son bir yıl içerisinde 400'e yakın kişinin Kıbrıs'a yatırım yaparak AB vatandaşlığı hakkı kazandığı ve bu ülkeye 4 milyar Euro kazandırdığı iddia edildi.

  Deutsche Welle Türkçe'nin İngiliz The Guardian gazetesinin haberinden aktardığına göre, yüzlerce kişi Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki 'altın vize' programı çerçevesinde Avrupa Birliği pasaportu sahibi oldu.

  Kıbrıs 2 milyon Euro ya AB vatandaşlığı dağıttı #1

  2 MİLYON EURO'YA VATANDAŞLIK

  Kıbrıs'ın sunduğu 'altın vize' programı kapsamında ülkede 2 milyon euro'luk gayrimenkul satın alan ya da 2 buçuk milyon euro'luk şirket ya da devlet tahvili yatırımı yapan başvuru sahipleri bu ülkenin vatandaşlığını almaya hak kazanıyor.

  Programdan faydalanmak için herhangi bir dil ya da ikamet ibraz edilmesi şartı aranmazken, 'altın vize' kapsamında pasaport alan kişilerin yedi yılda bir ülkeye giriş yapması yeterli oluyor.

  Ancak Kıbrıs'taki programı eleştirenler süreçlerin şeffaf işlemediğini ve özellikle yolsuzlukla suçlanan birçok kişinin ülkelerindeki yargıdan kaçmak için kolayca AB vatandaşlığına geçebildiğini söylüyor.

  Kıbrıs 2 milyon Euro ya AB vatandaşlığı dağıttı #2

  MALTA DA KIBRIS'IN 'ALTIN VİZE'SİNİ UYGULADI

  Yatırım karşılığı vatandaşlık sağlayan programlar sadece Kıbrıs'a özel değil. Özellikle 2008 ekonomik krizinden olumsuz etkilenen AB üyeleri arasında bu tip programlar son yıllarda yaygınlaşmış durumda. Malta benzer bir program sunarken, şeffaflık adına başvuranların listesini açıklamıştı.

  Öte yandan derhal vatandaşlık imkanı sağlamasa da, Portekiz 500 bin euro'luk gayrimenkul yatırımı karşılığında oturum izni verirken, altıncı yıldan sonra vatandaşlığa başvuru hakkı tanıyor.

  İspanya da aynı ücret karşılığında oturum izni tanıyor, ancak vatandaşlık başvurusu için bu haktan faydalanan kişilere 10 yıl boyunca sürekli olarak ülkede ikamet etme şartı koşuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir