Petrol
94.94
-3.27%
Euro
18.2492
-0.82%
Dolar
17.9618
0.17%
Altın
1.027
-1.13%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.394
-0.42%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  KKTC'li gençler: Kıbrıs'ta çözüm 'iki devletli' modelde

  Ada'da federasyon temelli yaklaşımın yıllardır çözüm sağlamadığını belirten KKTC'liler, tek çarenin iki devletli model olduğunu söyledi.
  • AA
  • 28.04.2021 - 17:53
  • Güncelleme : 28.04.2021 - 18:14
  KKTC'li gençler: Kıbrıs'ta çözüm 'iki devletli' modelde

  "Egemen eşitlik temelinde iki devletli çözüm modeli", İsviçre'nin Cenevre kentinde dün başlayıp yarın sona erecek gayriresmi Kıbrıs konferansında masaya getirilecek.

  KKTC vatandaşı gençler, ülkelerinin varlığının süreceği ve Türk tarafının müzakerelerde savunduğu "Kıbrıs'ta iki devletli çözüm" modelinin Kıbrıs açısından daha gerçekçi ve sürdürülebilir bir çözüm olduğuna inanıyor.

  KKTC'Lİ GENÇLERİN GÖRÜŞÜ

  Görüşleri sorulan KKTC'li üniversite öğrencilerinden Damla Bilgin, bir KKTC vatandaşı olarak ülkesinin var olmasını tercih ettiğini, Kıbrıs'ta varılacak bir anlaşmanın eşitlik temelinde olması gerektiğini vurguladı.

  Uğur Yapıcı, 5 yıldır öğrenci olarak KKTC'de yaşadığını ve KKTC halkının maruz kaldığı zorluklara şahit olduğunu ifade etti.

  KKTC'li gençler Kıbrıs'ta çözümü 'iki devletli' modelde görüyor ViDEO

  KKTC li gençler: Kıbrıs ta çözüm iki devletli modelde #1

  "TEK NİHAİ ÇÖZÜM İKİ DEVLET"

  Yapıcı, "Kıbrıs'ta iki ayrı devlet olması gerektiğini ben de düşünüyorum. 50 yılı aşkın süredir federasyon temelli anlaşma üzerinde konuşuluyor fakat bir sonuca varılamadı. Kıbrıs'taki iki devletin eşit haklara sahip olmasını düşünüyorum." dedi.

  Mustafa Çaluda, "İki devletli çözüm artık zamanı gelmiş bir düşünce ve tezdir. Ana vatan Türkiye'nin iki devletli çözümü daha da açıktan savunması bizi oldukça mutlu etmektedir. Kıbrıs'ta tek nihai çözüm, iki devletli çözümdür diye düşünmekteyim." ifadesini kullandı.

  "FEDERASYON GÖRÜŞMELERİNDE BOŞA ZAMAN HARCANDI"

  KKTC'nin kendi egemenliklerini yansıtan, öz devletleri olduğuna vurgu yapan Çaluda, kendi bağımsızlıkları ve bayrakları olduğuna işaret ederek Kıbrıs Türk halkının bu bağımsızlığa sahip çıkması gerektiğinin altını çizdi.

  Çaluda, 50 yıldır federasyon görüşmelerinde boşa zaman harcandığını ve Rumların keyfinin beklendiğini belirterek artık buna bir son verilmesi ve iki devletli çözüm yolunda emin adımlarla yürünmesi gerektiğini söyledi.

  KKTC li gençler: Kıbrıs ta çözüm iki devletli modelde #2

  "KKTC, KIBRIS TÜRKLERİNİN TARİHTEKİ İLK DEVLETİDİR"

  Özdemir Özerem, Türkiye ve KKTC yetkililerinin iki devletli çözüm konusunda geliştirdikleri siyasetin Kıbrıs Türk halkına adına çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

  Özerem, "Kıbrıs Türk halkı kurmuş olduğu devlete her zaman sahip çıkmıştır, eksikleri olmasına bu devletin arkasında durmuştur ve bunları gidermek için canla başla çalışmıştır." dedi.

  KKTC'nin var olmasının, her Kıbrıs Türkü için çok önemli olduğunu vurgulayan Özerem, "KKTC, Kıbrıs Türklerinin tarihteki ilk devletidir, buna sahip çıkmak da Kıbrıs Türk gencinin boynunun borcudur." diye konuştu.

  "FEDERAL ÇÖZÜM ENGEL TEŞKİL EDER"

  Özerem, federal çözümün uzun vadede ülkeye engel teşkil edeceğini ve sağlıklı bir yapıda olacağını düşünmediğini belirterek, "Kıbrıs Türkleri, iki devletli çözüm noktasında egemenliğini, siyasi haklarını ve ambargolara karşı vermiş olduğu bütün mücadelesini egemenlik çatısı altında, iki devletli çözümde sağlayabilir." değerlendirmesini yaptı.

  KKTC li gençler: Kıbrıs ta çözüm iki devletli modelde #3

  "KKTC KİMLİĞİYLE DÜNYAYA AÇILMAK İSTERİM"

  Yangın Tertemiz de iki devletli çözüm konusunda olumlu düşündüğünü dile getirerek 53 yıldır süregelen bir müzakere sürecinin olduğunu, 46 yıldır ise federasyonun görüşüldüğünü ve sürekli tekrar edilen sistemin içinde olduklarını ifade etti.

  Tertemiz, "2017'de Crans Montana'da üst düzey tavizler verilmesine rağmen komşumuz (Rum kesimi) yine masadan kalktı. Ben artık gerçekleşeceğine inanmadığım için federasyondan vazgeçip iki devletli çözüme odaklanmış durumdayım. KKTC'nin devam etmesini ve bu ülkenin kimliğiyle dünyaya açılmak isterim. İnşallah gelecekte bunu görebiliriz." dedi.

  "RUM YÖNETİMİ HAKLARIMI GASBEDİYOR"

  Mert Nihat Ecevit, Kıbrıs'ta iki devletli çözüm modelinin yıllardır süregelen çözümsüzlüğü sonlandırabilecek bir model olduğunu söyledi.

  Yıllardır gerçekleştirilen federasyon görüşmelerinde Kıbrıs Türk kimliğinin yok edilmesiyle karşı karşıya kalındığını kaydeden Ecevit, Kıbrıs Türkü'nün yıllarca çektiği sorunları yok ederek federasyon adı altında haklarının gasbedilişinin devam etmesinin amaçlandığına dikkati çekti.

  Ecevit, "Ben Kıbrıslı bir Türk'üm, benim yıllardır kendi kimliğimi dünyaya haykıramamamın belli sebepleri vardır, asıl sebep ise Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin haklarımı gasbetmesidir." diye konuştu.

  KKTC li gençler: Kıbrıs ta çözüm iki devletli modelde #4

  "FEDERAL ÇÖZÜMDE AZINLIK OLARAK GÖRÜLÜYORUZ"

  Kıbrıs Türklerin Ada'da azınlık olmadığının tüm dünya tarafından anlaşılmasını gerektiğini vurgulayan Ecevit, sözlerini şöyle bitirdi:

  "Federal çözümde biz bir azınlık olarak görülüyoruz, haklarımızı azaltmaya ve bazı insani haklarımızı vermemeye çalışıyorlar. Bu yüzden iki devletli çözümün olması gerektiğini düşünmekteyim."

  Tuğberk Demirkent, KKTC'nin yaşamasını istediğini belirterek Rumlarla birleşirlerse, diğer devletler tarafından onların altında ezilen bir devlet olarak görüleceklerini vurguladı.

  Demirkent, "50 yıldır federasyon ile Kıbrıs sorunu çözülemiyor ve biz gençler olarak bir 50 yıl daha kaybetmek istemiyoruz." diye konuştu.

  KKTC li gençler: Kıbrıs ta çözüm iki devletli modelde #5

  "KKTC'NİN YAŞAMASINI DESTEKLİYORUM"

  Rüyam Hacımuratlar, bir Kıbrıs Türk genci olarak egemen eşitlik temelinde iki devletli çözümü desteklediğini vurgulayarak "KKTC'nin yaşamasını destekliyorum ve bunu arzu ediyorum." ifadesini kullandı.

  Hacımuratlar, KKTC'nin var olmasının Kıbrıs Türk toplumunun ileride uluslararası anlamda tanınmasına yardımcı olacağını ve Kıbrıs Türk halkının haklarının korunmasına imkan sağlayacağını düşündüğünü, aksi durumda Kıbrıs Türk toplumunun Ada'daki etkinliğinin azalacağına inandığını söyledi.

  Kıbrıs'ta federasyon temelli yaklaşımın 46 yıldır çözüme götürmeyip çözümsüzlüğü de beraberinde getirdiğini vurgulayan Hacımuratlar, Rumların Ada'yı eşitlik temelinde bir yaklaşım yerine "Ada'yı tamamen ele geçirme" yönündeki tutumlarının da çözümsüzlükte etkili olduğunun altını çizdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir