Euro
15.3165
0.29%
Dolar
13.5237
0.39%
Altın
800
0.81%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
499.422
2.79%
1ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 1 C

  Kosova ile Karadağ arasındaki tarihi anlaşma imzalandı

  Kosova ile Karadağ arasında Devlet Sınır Anlaşması imzalandı.
  • İHA
  • 27.08.2015 - 14:24
  Kosova ile Karadağ arasındaki tarihi anlaşma imzalandı

  Kosova ile Karadağ arasındaki tarihi anlaşma imzalandı #1

  Kosova ve Karadağ arasındaki Devlet Sınır Anlaşması, Viyana’da Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hashim Thaçi ve İçişleri Bakanı Skender Hyseni ile Karadağ Başbakan Yardımcısı ile Dışişleri Bakanı İgor Lukşiç ve İçişleri Bakanı Raşko Konjeviç tarafından imzalandı.

  SINIRLARI BELİRLEME SÜRECİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

  İmza töreninde Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç ve Avusturya Dışişleri Bakanı Sebaztian Kurz hazır bulundu. Kosova’da protestolara neden olan anlaşmanın imzalanması ile Kosova’nın Karadağ ile devlet sınırlarını belirleme sürecini başarıyla sonlandırdığı belirtildi.

  "TÜM BÖLGE AÇISINDAN ÖNEM TAŞIYOR"

  İmza töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Hashim Thaçi, anlaşmanın sadece Kosova ve Karadağ açısından değil tüm bölge açısından önem taşıdığını kaydetti. Thaçi, "Anlaşma, bölgenin işbirliği dönemine ayak bastığını ve Avrupa-Atlantik oluşumları ile entegre yolunda sağlam adımlar attığını kanıtlıyor" dedi.

  SINIR ANLAŞMASI PROTESTO EDİLDİ

  Bu arada Kosova’nın Karadağ sınırı yakınlığındaki İpek şehrinde bir araya gelen bir grup vatandaş, Kosova ile Karadağ arasında Devlet Sınır Anlaşması’nın imzalanmasını protesto etti.

  Kosova ile Karadağ arasındaki tarihi anlaşma imzalandı #2

  1 SAAT YOLU TRAFİĞE KAPATTILAR

  Protestocular, İpek ile Rojay yolunu 1 saat trafiğe kapatarak tepkilerini dile getirdi. Protesto gösterisini örgütleyen eski İpek Belediye Başkanı Ali Lajçi, Karadağ ile sınır anlaşmasını imzalamaması için Kosova yetkililerine çağrıda bulunarak, anlaşma ile Kosova’nın 12 bin hektar araziyi kaybedeceğini iddia etti. Lajçi, anlaşmanın Kosova’nın menfaatlerine ters düştüğünü, dolayısıyla bölgede barışa hizmet etmeyeceğini vurguladı. Protesto gösterisinin sonunda imza kampanyası başlatıldı. Toplanacak imzalar ile Kosova ve Karadağ arasında Devlet Sınırı Anlaşması’nın Kosova Meclisi’nde ratifike edilmesinin engellenmesi çalışılacak.


  Görüş Bildir