Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
561.683
-1.73%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  La Palma'daki yanardağdan çıkan lavlar evleri yutuyor

  İspanya’nın La Palma Adası'nda 19 Eylül’den bu yana faaliyette olan Cumbre Vieja Yanardağı’nda lav çıkışı hızlanırken, onlarca bina daha lavlar tarafından yutuldu.
  • İHA
  • 11.10.2021 - 07:32
  • Güncelleme : 11.10.2021 - 09:26
  La Palma'daki yanardağdan çıkan lavlar evleri yutuyor

  İspanya’nın La Palma Adası'nda 19 Eylül’den bu yana faaliyette olan Cumbre Vieja Yanardağı’nda, dün kraterin kuzey duvarının çökmesinden sonra lav çıkışının daha da hızlandığı ve yeni lav akıntıları oluştuğu bildirildi.

  Yeni oluşan lav akıntıları son 24 saatte 40 hektardan fazla alanı yok ederken, daha önce tamamen tahliye edilen Todoque köyünde sağlam kalan binaları ve tarlaları da haritadan sildi.

  ZEHİRLİ GAZ TEHLİKESİ

  Yetkililer çökme sonrasında çıkan lavların oluşturduğu yeni akıntının yakında denize ulaşabileceğinden endişelenirken, lavların denize ulaşması sonrası zehirli gaz salınımına neden olabileceği belirtiliyor.

  Volkanolog Ines Galindo yaptığı açıklamada, yanardağdan çıkan lavların krater duvarlarında aşırı büyümeye yol açtığını bu sebeple krater duvarlarının daha kırılgan hale geldiğini söyledi.

  La Palma Yanardağı’nda lavlar onlarca evleri yuttu VİDEO

  DOĞU DUVARI DA ÇÖKEBİLİR

  Yanardağ ağzından çıkan lavların miktarının artmasının kraterin duvarını zorlayarak çökmeye neden olduğunu belirten Galindo, çökmenin doğal bir süreç olduğunu ifade etti.

  Galindo, şu anda kraterin doğu duvarının da çok yüksek olduğunu ve yakın zamanda çökme ihtimalinin bulunduğunu açıkladı.

  La Palma daki yanardağdan çıkan lavlar evleri yutuyor #1

  1281 BİNAYI YUTTU

  Avrupa Komisyonu Copernicus Acil Durum Servisi’nin aktardığına göre, İspanya’nın La Palma Adası'nda 19 Eylül’den beri faaliyette olan Cumbre Vieja Yanardağı bugüüne kadar toplam 525 hektarlık alanı yok etti ve 1281 binayı yuttu.

  Yanardağ nedeniyle adada yaşayan 6 bin kişi de tahliye edildi.

  La Palma daki yanardağdan çıkan lavlar evleri yutuyor #2

  La Palma daki yanardağdan çıkan lavlar evleri yutuyor #3

  La Palma daki yanardağdan çıkan lavlar evleri yutuyor #4

  La Palma daki yanardağdan çıkan lavlar evleri yutuyor #5

  La Palma daki yanardağdan çıkan lavlar evleri yutuyor #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir