Euro
9.7075
-0.09%
Dolar
8.1456
-0.05%
Altın
454.73
0.15%
Borsa
1.376
0%
Bitcoin
493.693
0.98%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46
  Mısır'dan Türkiye'ye sıcak mesajlar

  Mısır'dan Türkiye'ye sıcak mesajlar

  Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Türkiye ile ilişkilerin eskiden olduğu gibi normalleşmesini umduğunu söyledi.
  • AA
  • 18.12.2015 - 07:47

  Mısır dan Türkiye ye sıcak mesajlar #1

  Dün gece özel bir televizyon kanalına (Dream) konuk olan Şükri, gündeme ilişkin farklı konulardaki sorulara cevap verdi. Konuşulan konular arasında Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin geleceğine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

  "ÖNCEDEN OLDUĞU GİBİ.."

  Mısırlı ünlü sunucu Vail el İbraşi'nin sorularını cevaplandıran Şükri, iki ülkearasındaki ilişkilerin normalleşmesinin gereğine işaret etti. Şükri; "Türkiye ile ilişkilerin önceden olduğu gibi karşılıklı anlayış, içişlerine karışılmaması, devlet egemenliği ve halkların tercihine saygı temelinde bir normalleşmenin olmasını umuyorum" dedi.

  Mısırlı Bakan şöyle konuştu:

  "Türkiye'nin dış politikada pozitif, olumlu ve çıkar ilişkilerine önem verdiği kanaatindeyim. Türkiye ile Mısır halkları arasında güçlü sosyal, kültürel ve tarihi ilişkiler bulunmaktadır. Biz iki halkın ortak çıkarları doğrultusunda yapıcı bir ilişkiye açığız."

  "RUSYA'YI TÜRKİYE'YE KARŞI DESTEKLEMEDİK"

  Sunucu İbraşi'nin; "Neden Türkiye-Rusya uçak krizinde Rusya'yı destekledik?" şeklindeki sorusuna ise Şükri, "Biz her hangi bir tarafı diğerine karşı desteklemedik, bilakis taraflara itidal çağrısı yaptık" dedi.

  İSRAİL VE İRAN BOŞLUĞU DOLDURMA GAYRETİNDE

  Mısır kamuoyu ve aydınları da dışişleri bakanının Türkiye ile ilgili açıklamalarını olumlu bir gelişme olarak okuyor. Bu çerçevede AA muhabirine konuşan El Ahram Stratejik Araştırmalar Merkezi Türkiye uzmanı Muhammed Abdulkadir, Mısır ve Türkiye arasındaki krizden doğan boşluğu İsrail ve İran gibi ülkelerin doldurma gayreti içine girdiklerini söyledi.

  Abdulkadir şöyle konuştu:

  "Dışişleri Bakanı Şükri Mısır'ın sabit tutumunu dile getirmiştir. Karşılıklı saygı ve içişlerine karışmama çerçevesinde ikili ilişkilerin normalleştirilmesi iki ülkenin de lehine olacaktır. Türkiye ve Mısır gibi bölgenin iki Sünni ve güçlü ülkesi arasında yaşanan krizden doğan boşluğu, İsrail ve İran gibi ülkeler doldurmaya çalışmaktadır. Türkiye ve Mısır'da son dönemde parlamento seçimleri yapıldı ve iki ülkede de istikrar ortamı oluştu. Yeni hükümetlerin önünde ilişkilerin normalleşmesi için büyük fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Siyasi ve ekonomik ilişkilerin önümüzdeki süreçte daha da iyileşeceği kanaatindeyim."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir