Petrol
114.43
2.98%
Euro
17.5469
-0.07%
Dolar
16.3548
0.04%
Altın
973.11
-0.17%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
489.800
0.18%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  Mısırlı hakimden Türkiye'ye suçlama

  Mısır’da Türkiye ve Katar’ı Müslüman Kardeşler’e destek verdikleri için eleştiren Hâkimler Kulübü Başkanı Ahmed el-Zend haddini aştı.
  • 15.09.2014 - 23:47
  Mısırlı hakimden Türkiye'ye suçlama

  Ahmed el-Zend

  El-Zend, Mısır’da gerçekleştirilen suikastta bir hâkimin oğlunun yaşamını yitirmesinin ardından Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi’ye çağrıda bulunarak, hâkim ve ailelerinin daha sıkı korunmasını istedi.

  El Ahram gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, Mısır’da hâkim ve savcılar arasında son derece etkili olan ve Mısır’daki hâkimlerin yüzde doksanın üye olduğu ‘Hâkimler Kulübü’ adına konuşan El-Zend, hâkimlere karşı yapılan saldırıların “Türkiye ve Katar’a kaçan teröristler” tarafından gerçekleştirildiğini iddia ederek, Müslüman Kardeşler teşkilatını hedef gösterdi.

  El-Zend yargı mensuplarına yapılan saldırıları görüşmek üzere tüm hâkimleri acil toplantıya çağırdı. Çağrıya ilginin az olduğu ve birkaç üyenin hazır bulunduğu toplantıda konuşan El- Zend, “Çarşamba günü Kahire Mahkemesi Hâkimlerinden Mahmud el Sayed’in oğlu suikasta kurban gitti. Belli ki hedef hâkimin kendisiydi ancak saldırıda Sayed’in oğlu henüz kimlikleri saptanmayan katiller tarafından öldürüldü. Bu suikastı yapanlar Türkiye ve Katar tarafından desteklenen rejime muhalif olan İslamcı terörist gruplardır.  Bu iki ülkenin Mısır’la ilişkileri, İslamcı Muhammed Mursi devrildikten sonra gerginleşmiştir” dedi.

  “FUHUŞ PARALARIYLA KARNINIZI DOYURUN”

  Uzun yıllardan beri Müslüman Kardeşler ve İslamcılara düşmanlığı ile tanınan El-Zend açıklamasında “terörist grup”lara şu sözlerle seslendi:

  “Türkiye’ye gidin ve sizi cehenneme götürecek ‘fuhuş’ paralarıyla karnınızı doyurun.  Aşağılanmak için Katar’a gidin ve kırıntılarını size vermeleri için yöneticilerin önünde diz çökün”.

  Sisi’ye de çağrıda bulunan El Zend, “Mursi döneminde tayin edilmiş ve adeta saatli bomba gibi hassas doküman ve belgeleri kaçırıp düşman hükümetlere veren tüm hakim, savcı ve mahkeme çalışanları görevden alınmalıdır” dedi. Geçtiğimiz Ocak ayında El Zend’in evinin önüne konulan bomba patlamadan önce bulunarak imha edilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir