Petrol
91.55
3.03%
Euro
18.5608
1.83%
Dolar
18.571
0.11%
Altın
1.03
1.65%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
378.399
3.25%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C
  Obama Suudi Arabistan karşıtı yasa tasarısını veto etti

  Obama Suudi Arabistan karşıtı yasa tasarısını veto etti

  ABD Başkanı Obama, 11 Eylül saldırılarından Suudi Arabistan'ın sorumlu tutulmasının önünü açacak yasa tasarısını veto etti.
  • AA
  • 24.09.2016 - 00:35

  Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada Obama'nın, ABD Kongresi'nde geçen hafta kabul edilen "Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası" başlıklı yasa tasarısını veto ettiği bildirildi.

  11 EYLÜL MAĞDURLARINA SESLENDİ

  Veto mektubunda Obama, 11 Eylül kurbanlarının ailelerinin acısını tümüyle hissettiğini vurgulayarak, yasanın çıkmasını merakla bekleyen Amerikalı ailelere "Sizi anlıyorum" mesajı verdi.

  ABD'nin 11 Eylül'den sonra dünyanın birçok yerinde terörle mücadele ettiğini anlatan Obama, yabancı bir devletin Amerikan mahkemelerinde dokunulmazlığını kaldıracak bu tür bir yasanın dönüp Amerikan çıkarlarını vuracağını belirtti. Obama, yasanın onaylanması halinde diğer egemen devletlerin de ABD'ye aynı şekilde davranacağını ve bunun ABD'nin uluslararası ilişkilerine ciddi zararlar vereceğini kaydetti.

  "BU HALİYLE, YASA BÜYÜK SORUNLAR DOĞURUR"

  Mevcut durumda yabancı bir ülkenin terörizme destek veren bir ülke olup olmadığının belirlenmesi için uzun ama sağlıklı bir süreç olduğunun altını çizen Obama, yasanın bu şekilde kabul edilmesi halinde ise bu kararın iddialar temelinde ve çok kısa sürede verilebileceğini ve bunun büyük sorunlar doğuracağını dile getirdi.

  Obama, yabancı egemen devletlerin ABD hukukuna karşı dokunulmazlığının kaldırılmasının, diplomaside "mütekabiliyet" ilkesinin doğal sonucu olarak ABD'ye karşı da uygulanacağını ve dünyanın hemen her coğrafyasında görünür olan ABD'yi zor durumda bırakacağını savundu.

  Söz konusu yasa tasarısı, sadece terörle ilişkilendirilen ülkeleri değil, ABD'nin müttefiklerini de ciddi şekilde tehdit ettiğini vurgulayan Obama, mahkemelerde kolay yollardan bu ülkeler aleyhine açılabilecek davaların, beraberinde çözülmesi zor sorunlara yol açacağını belirtti.

  Tasarı, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin ailelerinin saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanıyordu.

  ABD'de 1976 yılında çıkarılan bir yasa, başka ülkeler hakkında ABD mahkemelerinde dava açılmasını engelliyor. Yasa tasarısı ise, 1976 yılına ait yasanın konuyla ilgili bölümünde istisnalar yapılmasına imkan veriyordu.

  ABD Kongresi'nde önce Senato'dan geçen yasa tasarısı, önceki hafta Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nden de geçerek Obama'nın masasına gelmişti.

  Tasarı gündeme geldiğinde Suud yönetimi tepki göstermiş, ABD'de bulunan 750 milyar dolar değerindeki varlıklarını satmakla tehdit etmişti.

  Obama Suudi Arabistan karşıtı yasa tasarısını veto etti #1

  Obama Suudi Arabistan karşıtı yasa tasarısını veto etti #2

  Obama Suudi Arabistan karşıtı yasa tasarısını veto etti #3

  Obama Suudi Arabistan karşıtı yasa tasarısını veto etti #4


  Görüş Bildir