Portekiz ve İspanya'dan Türkiye'ye sığınmacı desteği

Türkiye'nin, sınır kapılarını açması sonrası Avrupa'ya göç akını yaşanıyor.

Bu durum kıtayı endişeye sevk ederken, İspanya ve Portekiz'den Türkiye'ye sığınmacı konusunda destek açıklamaları geldi.

"TÜRKİYE'YE DESTEĞİMİZ KARARLI VE AÇIK"

Portekiz Dışişleri Bakanı Silva, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı kriziyle ilgili, "Türkiye, dünyada en fazla sığınmacıyı barındıran ülkelerden biridir. Türkiye'nin bu konuda büyük bir sorumluluk gösterdiğinin farkındayız ve tüm çabalarını tanıyoruz. 2016'da imzalanan anlaşma kapsamında büyük çaba gösteren Türkiye'ye, bu konudaki desteğimiz kararlı ve açıktır." değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan sınırında göçmen kalabalığı ViDEO

Portekiz ve İspanya'dan Türkiye'ye sığınmacı desteği

Portekiz'in AB otoriteleriyle hareket ettiğini kaydeden Silva, "AB Komisyonu'nun, sığınmacı krizine ilk cevap olarak yaptığı hazırlıklara Portekiz de katılmaktadır." dedi.

İSPANYA'DAN TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ AÇIKLAMASI

İspanya Dışişleri Bakanı Laya da Portekizli mevkidaşının görüşlerine katıldığını, göçmen sorununun çözümüne yönelik 5 koldan çalışma yürütülmesini gerekli gördüklerini ifade etti.

Portekiz ve İspanya'dan Türkiye'ye sığınmacı desteği

Laya, öncelik verdikleri 5 başlığı, "göçmenlerin çıkış ülkelerinde kaliteli iş gücü ve istihdamın artırılması, güvenlik açığını kullanan insan tacirlerine karşı ortak kararlılık ve mücadele, sığınmacıların AB ülkelerinde hukuki boyutuyla ve dayanışma çerçevesinde dağılımının sağlanması, AB'ye doğru yasal göç kanallarının açılması ve göçmenlerin yönetimi konusunda Türkiye gibi ülkelerle iş birliği" olarak açıkladı.

Portekiz ve İspanya'dan Türkiye'ye sığınmacı desteği