Euro
9.038
0.29%
Dolar
7.4765
0.24%
Altın
441.67
0.88%
Borsa
1.557
2.12%
Bitcoin
271.650
-1.11%
-3ºC
İstanbul
Açık -3 C

  Putin: Rusya, Çin ile işbirliğini güçlendirecek

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Çin arasındaki ilişkilerin gelişeceğini belirtti.
  • DHA
  • 19.10.2018 - 12:26
  Putin: Rusya, Çin ile işbirliğini güçlendirecek

  sgsg

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küresel barış ve kalkınmayı ilerletmek için Çin ile koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

  PUTİN; RUSYA, ÇİN İŞİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRECEK

  Putin, Valday Tartışma Kulübü'nün yıllık toplantısına katılmak üzere Soçi'de bulunan Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Başkanı Yang Jiechi ile bir araya geldi.

  Xİ JİNPİNG'E ÖVGÜLER

  Konuşmasına Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e selamlarını ileterek başlayan Vladimir Putin, Çin liderinin eylül ayında Vladivostok'ta yapılacak Doğu Ekonomik Forumu'na katılacak olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.
  Putin, üst düzeyde gelişen Rusya-Çin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini de övgüyle değerlendirdi.

  Mevcut karmaşık uluslararası ortamda iki ülkenin koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Rus lider, iki ülkenin ortak menfaatlerinin yanında, küresel barış ve kalkınmayı da ilerleteceğini ekledi. Yang Jiechi, görüşmede Rus tarafıyla birlikte özellikle enerji, tarım, ileri teknoloji ve inovasyon alanlarındaki somut işbirliğini pekiştireceklerini söyledi.

  DİPLOMATİK İLİŞKİLERDE ÜST DÜZEY MÜJDESİ

  Gelecek yıl Çin-Rusya diplomatik ilişkilerinin tesisinin 70. yıldönümünün kutlanacağını hatırlatan Yang, ilgili faaliyetlerin özenle düzenleneceğini, bu vesileyle ikili ilişkilerin yeni bir düzeye taşınacağını belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir