Petrol
115.33
1.34%
Euro
17.4355
-0.67%
Dolar
16.6214
-0.36%
Altın
978.21
0.22%
Borsa
2475
-0.62%
Bitcoin
336.773
-4.65%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C
  Rivlin'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür telefonu

  Rivlin'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür telefonu

  Rivlin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yangınlardaki yardımlara teşekkür etmek için aradı. Görüşmede bazı önemli konular gündeme geldi.
  • AA
  • 28.11.2016 - 02:17

  İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in, Türkiye'nin İsrail'e gönderdiği yangın söndürme araçları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini ilettiği telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra ezan yasağı yasa tasarısının da gündeme geldiği bildirildi.

  "TÜRK PİLOTLAR ÇOK İYİ İŞ YAPTILAR"

  İsrail'deki yangınları söndürme çalışmalarına katılmak için gelen Türk pilotlar ile görüştüğünü belirten Rivlin'in, Erdoğan ile yaptığı görüşmede, "(Türk pilotlar) Çok iyi iş yaptılar ve tüm yaptıklarından dolayı kendilerine minnettarız. Yangına karşı mücadele ederken ihtiyaç duyduğumuzda bize yardım gönderme kararınızdan dolayı size en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz. Pilotlarınız cesur yürekleri ve kabiliyetleri ile bize büyük yardımlarda bulundu." dediği kaydedildi.

  GAZZE'DEKİ İSRAİL ASKERLERİ İÇİN YARDIM TALEBİ

  Rivlin'in, Gazze'de Hamas'ın elinde olduğu iddia edilen İsrail askerleri Oron Şaul ve Hadar Goldin'in cesetlerinin İsrail'e ulaştırılarak defnedilmesinin sağlanması için Erdoğan'dan "elinden geleni yapmasını" istediği de belirtildi.

  "HASSASİYETLE DİKKATE ALINACAK"

  İsrail basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada; "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Rivlin'e, Müslüman cemaati ilgilendiren girişimi (ezanın hoparlörlerden okunmasını yasaklayan yasa tasarısı) sordu. Rivlin, 'tüm ifade ve din özgürlüğü konuları gibi bunların da hassasiyetle dikkate alınacağını' belirterek, 'ister Müslüman olsun, ister Hristiyan veya Yahudi, İsrail'in herkesin ibadet özgürlüğünü sağlamaya devam edeceğini' vurguladı." ifadelerine yer verildi.

  ERDOĞAN'IN EZAN YASAĞI UYARISI

  Cumhurbaşkanı Rivlin, Hindistan ziyareti sonrası İsrail Yediot Ahronot gazetesine yaptığı açıklamada, ülkede “müezzin” kanunu olarak bilinen ezanın hoparlörlerden okunmasını yasaklayan yasa tasarısına karşı olduğunu belirterek, İsrail’in uluslararası camiada imajını bozabileceğini ifade etmişti.

  Açıklamada, İsrail’in sadece Yahudiler için demokratik bir ülke olmadığının altını çizen Rivlin, “Siyasetçilere, uluslararası camiada bizi utanç verici durumlara düşürmemelerini tavsiye ederim." ifadelerini kullanmıştı.

  3 ADET UÇAK GÖNDERİLMİŞTİ

  İsrail, ülkenin çeşitli noktalarında çıkan yangınların söndürülebilmesi için Türkiye dahil bazı ülkelerden yardım talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine Türkiye 3 adet yangın söndürme uçağını İsrail'e göndermişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir