Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
346.768
-0.21%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Sandık başkanı başkasının yerine oy kullanırken yakalandı

  Almanya'da bir sandık kurulu başkanı, başkasının yerine oy kullanmak isterken yakalandı.
  • AA
  • 20.05.2015 - 14:59
  Sandık başkanı başkasının yerine oy kullanırken yakalandı

  Sandık başkanı başkasının yerine oy kullanırken yakalandı #1

  Almanya’nın Frankfurt kentinde 6-1 numaralı sandık kurulu başkanı H.T, 14 Mayıs'ta şahsi oyunu kullandı ve bu sırada siyasi parti gözlemcilerinden fotoğrafını çekmesini istedi.

  BAŞKASININ YERİNE OY KULLANMAK İSTEDİ

  H.T, 2 gün sonra sandıkların kapanmasına kısa süre kala, kimlik numarasını kayda geçtiği bir kişi adına oy kullanmaya teşebbüs ederken yakalandı.

  Siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu sandık müşahitleri ve komisyon üyeleri, sandık kurulu başkanı ile olayı fark etmediğini söyleyen kurulun memur üyesinin görevlerinin iptali ve yerlerine başka isimlerin görevlendirilmesi talebiyle Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na başvurdu.

  ÜYENİN GÖREVİNE SON VERİLDİ

  AK Parti, CHP, MHP, Saadet Partisi'nden üyelerin de bulunduğu Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, talebi kabul ederek, H.T. ile memur üyenin görevine son verdi.

  CEZALANDIRILACAK

  Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın AK Partili üyesi Nureddin Çelik'in söz konusu kişinin cezalandırılması için ayrıca talepte bulunduğu öğrenildi. Karar, adli işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na da gönderildi.

  Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 160. maddesinin ikinci fıkrası, "başkasının adını taşıyarak oy vermeye teşebbüs eden veya verenler hakkında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini" düzenliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir